• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Slovenský Darček pre Putina zbiera peniaze na zariadenie Božena 5

Slovenský Darček pre Putina zbiera peniaze na zariadenie Božena 5

Cieľová suma na nákup odmínovacieho zariadenia slovenskej výroby je 650-tisíc eur.

8.5.2023 (SITA.sk) - Slovenský Darček pre Putina odštartoval svoju činnosť prvou zbierkou na odmínovacie zariadenie Božena 5 slovenskej výroby.

Zamínovanie je veľký problém

Zbierka sa spustila 8. mája v spolupráci s iniciatívami Mier Ukrajine, Aktuálne o Ukrajine, Team4Ukraine, Support Ukraine Slovakia, Post Bellum, Kto pomôže Ukrajine a Oberih. Iniciátor slovenskej zbierky Darček pre Putina Dodo Dobrík vysvetlil, prečo sa rozhodli vytvoriť zbierku na nákup odmínovacieho zariadenia Božena 5.

Vojna na Ukrajine ohrozuje jej obyvateľov nielen v oblasti bojov, ale aj na už oslobodených územiach. Na Ukrajine je vďaka ruskej agresii veľkým problémom zamínovanie, ktoré po sebe zanechala ruská armáda. Zamínovaných je vyše 250-tisíc štvorcových kilometrov, čo predstavuje približne 40 percent rozlohy Ukrajiny," uviedol.

Cieľová suma 650-tisíc eur

Vinou zamínovaných území na Ukrajine zahynulo už viac ako 200 farmárov, traktor je symbolom týchto hrdinov. „Tí traktormi odťahovali z polí zničenú ruskú vojenskú techniku. Dnes existujú príklady, keď s upravenými a na diaľku riadenými traktormi ukrajinskí farmári dokážu zneškodňovať menšie míny. Naopak, veľké protitankové míny však traktory bezpečne odstrániť nedokážu," vysvetlil za tím Mier Ukrajine v tlačovej správe Tomáš Gelinger.

Súčasťou zbierky na Boženu je aj výcvik hasičského EOD tímu na Ukrajine, dopravník, vybavenie pre hasičský EOD tím (detektory, prvky balistickej ochrany) a doprava na miesto určenia. Výrobca v cene zabezpečí výcvik obsluhy a s výrobou Boženy začne po zložení 40-percentnej zálohy.

„Najúspešnejšia česká zbierka na podporu ukrajinskej armády “Dárek pro Putina” vznikla v máji 2022 a darcovia doteraz prostredníctvom nej dokázali vyzbierať a doručiť ukrajinskej armáde zbrane a rôzny vojenský materiál za takmer 22 miliónov eur od vyše 147-tisíc darcov. Zbierka má podporu mnohých osobností verejného a kultúrneho života. Na Ukrajine spolupracujeme s Vladom Sokolovom, veliteľom EOD hasičov likvidujúcich výbušnú muníciu," informoval Tomáš Gelinger.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie