• Dnes je: Štvrtok 13. mája 2021 meniny má Servác

Slovenskú vakcínu proti koronavírusu začnú testovať aj na ľuďoch. Dosiahla prvý veľký úspech

Slovenskú vakcínu proti koronavírusu začnú testovať aj na ľuďoch. Dosiahla prvý veľký úspech

ACvac1 je profylaktická vakcína proti COVID-19, je teda určená na ochranu zdravých osôb pred infekciou.

Vakcínu proti koronavírusu sa snaží vyvinúť niekoľko laboratórií po celom svete. Medzi nimi aj slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience SE, ktorá pred pár dňami ohlásila prvý veľký úspech pri hľadaní účinnej očkovacej látky.

Predklinická štúdia potvrdila účinnosť experimentálnej vakcíny ACvac1 na živom víruse SARS-CoV-2, uvádza v tlačovej správe biotechnologická spoločnosť.

Vakcínu výskumníci testovali na myšiach, u ktorých vygenerovala veľké množstvo protilátok bez toho, aby sa u zvierat objavili nežiaduce účinky.

Vedci identifikovali najslabšie miesta vírusu

Protilátky presne zacielili len špecifickú, zraniteľnú časť Spike proteínu, ktorý umožňuje vírusu infikovať bunky a následne sa množiť.


„Identifikovali sme najslabšie miesta vírusu SARS-CoV-2 a navigovali sme imunitný systém na tieto malé oblasti s dĺžkou približne 20 aminokyselín, vďaka čomu sme dokázali eliminovať vírusovú infekciu. Výsledky z testu vírusovej neutralizácie ukázali, že naša stratégia bola úspešná. ACvac1 dáva imunitnému systému veľmi presné pokyny, ako neutralizovať vírus. Naše výsledky ukazujú, že náš prístup je špecifickejší oproti iným kandidátnym vakcínam, ktoré zahlcujú imunitný systém produkciou viacerých neúčinných protilátok tým, že používajú dlhý 1200-aminokyselinový Spike proteín vírusu,“ povedal Norbert Žilka, vedecký riaditeľ Axonu.

Čím je vakcína ACvac1 (COVIDAX) výnimočná?

ACvac1 je profylaktická vakcína proti COVID-19, je teda určená na ochranu zdravých osôb pred infekciou. Obsahuje iba kľúčové časti vírusového Spike (S) glykoproteínu schopné vyvolať žiadanú imunitnú reakciu, ktorá zabráni interakcii vírusu s cieľovými hostiteľskými bunkami, čo znemožňuje vírusu infikovať bunky a rozmnožovať sa.Látku chcú otestovať na ľuďoch

Cieľom Axonu je predchádzať vážnym nežiaducim vedľajším účinkom, ktoré možno pozorovať pri konvenčných vakcínach proti SARS-CoV-2, ale aj nových typoch vakcín, ktoré sú založené na báze nukleových kyselín. Preto je prístup Axonu založený na použití krátkych peptidov, resp. vývoji peptidovej vakcíny.


Podľa Michala Fressera, výkonného riaditeľa Axonu, čerpajú výskumníci dlhoročné skúsenosti z vývoja bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín proti neurodegeneratívnym ochoreniam.


V ďalšej fáze chcú novú experimentálnu očkovaciu látku proti SARS-CoV-2 otestovať aj na ľuďoch. S prvým predklinickým skúšaním plánuje Axon začať vo štvrtom kvartáli 2020.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie