• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Slovensku stále chýba dlhodobá vízia digitálnej transformácie, príkladom nám môže byť Estónsko

Slovensku stále chýba dlhodobá vízia digitálnej transformácie, príkladom nám môže byť Estónsko

Poradkyňa pre digitálnu transformáciu v organizácii e-Estonia Erika Piirmets.

Slovensko nemá dlhodobú víziu digitálnej transformácie krajiny nad rámec volebného či programového obdobia.

Zhodli sa na tom prezident IT Asociácie Slovenska Emil Fitoš a štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ján Hargaš.

Naopak, Estónsko, kde je už 99 percent verejných služieb digitalizovaných, je príkladom, ako môžu moderné technológie uľahčovať život, šetriť čas a peniaze.

Vízia Slovensku stále chýba

„Dlhodobo presadzujeme odpojenie sa od papierového sveta do sveta digitalizácie, no víziu zatiaľ nemáme, aj keď na to dlhodobo tlačíme. Mala by to byť zásadná strategická téma, pretože je to téma o dobre riadenom štáte, a treba jej preto venovať adekvátnu pozornosť,“ upozornil Fitoš na konferencii Jarná ITAPA.

Hargaš nie je za prípravu koncepčných dokumentov, skôr je zástancom dodávok. Potvrdil, že dlhodobá vízia digitálnej transformácie na Slovensku neexistuje.

Takmer všetko sa dá vyriešiť online

V Estónsku sa dá vybaviť online skoro všetko, napríklad aj prihlášky do škôl, kúpa auta, vodičské preukazy či štart podnikania.


„Neexistuje nič, čo by sa nedalo vyriešiť online,“ povedala na IT konferencii poradkyňa pre digitálnu transformáciu v organizácii e-Estonia Erika Piirmets.


„A keďže nie sme veľkou krajinou, v technológiách a inováciách chceme napredovať, pričom si uvedomujeme, že digitálna transformácia nie je ani tak otázkou technológií, ale predovšetkým ľudí, ktorí by ju mali bezpečne využívať,“ pokračovala.

Digitalizácia im šetrí peniaze

Estónsko ušetrí ročne len na digitálnom podpise dve percentá svojho hrubého domáceho produktu, resp. 1 400 hodín štátneho zamestnanca.


„Estónsko je malá krajina s relatívne malým rozpočtom. Nedostatok financií nás podnietil k tomu, aby sme sa začali zaoberať digitálnou transformáciou,“ priblížila Piirmets.


„Začali sme s ňou už v 90-tych rokoch a dnes sme aj vďaka nej najrýchlejšie rastúcou postsovietskou krajinou,“ dodala odborníčka.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie