• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Slovensku podľa KDH hrozí, že z končiacich eurofondov a Plánu obnovy prepadne viac ako šesť miliárd eur

Slovensku podľa KDH hrozí, že z končiacich eurofondov a Plánu obnovy prepadne viac ako šesť miliárd eur

Kresťanskodemokratické hnutie vyzýva vládu, aby bezodkladne robila všetko, čo sa dá, aby čo najviac z týchto peňazí zachránila.

25.3.2023 (SITA.sk) - Slovensko nedokáže využiť peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie (EÚ). V čase, keď majú ľudia obrovské problémy hrozí, že pre neschopnosť vlády prepadne z končiacich eurofondov a Plánu obnovy spolu viac ako šesť miliárd eur.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) preto vyzýva vládu, aby bezodkladne, deň – noc robila všetko, čo sa dá, aby čo najviac z týchto peňazí zachránila. Stanovisko strany poskytla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Hrozí nevyčerpanie miliónov eur

„Politika vlád Smeru i OĽaNO spôsobila, že od roku 2014 sa Slovensku v životnej úrovni vzďaľuje nielen Západ, ale predbehli nás už aj susedia Poľsko či Maďarsko a rozdiely narastajú. Za Českom zaostávame o vyše 20 percent. Čo je však nepochopiteľné, v tejto situácii trestuhodne odmietame peniaze z EÚ ako nosný zdroj investícií,“ upozorňuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Hnutie uviedlo, že z balíka eurofondov v rámci programového obdobia 2014 až 2020 Slovensko použilo iba 66 percent s tým, že minutie zvyšných 4,7 miliardy eur je už len v rovine teórie a veľká časť týchto peňazí prepadne.

KDH tvrdí, že problém nastáva aj pri peniazoch z plánu obnovy, nakoľko vláda nedokáže plniť vlastné záväzky a hrozí nevyčerpanie 1,7 miliardy eur. Ohrozených je tak spolu viac ako šesť miliárd poskytnutých od Európskej únie.

Nepotrebujeme tie peniaze?

„Keď spočítame ohrozené peniaze z eurofondov a plánu obnovy, postavilo by sa za ne dvadsať nemocníc, ktoré sú dnes plánované v Bratislave či v Martine. Naozaj tie peniaze nepotrebujeme? Kto si toto vezme na zodpovednosť?“ reaguje predseda KDH Milan Majerský. Dodal, že vláda musí omnoho viac konať a nielen čakať na predčasné voľby.

Hnutie upozorňuje, že ak si poverená vláda Eduarda Hegera nezačne plniť svoje reformné záväzky, ochudobní Slovensko a zaviaže ďalšie vlády na roky dopredu posielať do Bruselu peniaze, ktoré sa nikdy nevyčerpali.

Slovensku hrozí ďalší prepad

„Predseda vlády Eduard Heger pred dvoma rokmi ešte ako minister financií zodpovedný za prípravu plánu obnovy vyhlásil, že využívanie únijných peňazí privedie Slovensko do konca dekády na 92 percent priemeru životnej úrovne v EÚ. Podľa posledného údaja sme, naopak, padli zo 72 na 67 percent. Táto méta je pri súčasnej vládnej politike nielenže nedosiahnuteľná, ale hrozí dokonca ďalší prepad,“ hodnotí Hajko s tým, že ani táto vláda si nemôže dovoliť nechať nechať štát po skončení svojho pôsobenia v rozvrate.

„Jediná cesta, ako sa mu vyhnúť, je vo zvyšných šiestich mesiacoch radikálne zabrať a pokúsiť sa napraviť čo najviac z toho, čo sa doposiaľ nezvládlo," uzavrel Hajko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie