• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Slovensku hrozí nedostatok domáceho bravčového mäsa, chovatelia žiadajú vládu o okamžitú pomoc

Slovensku hrozí nedostatok domáceho bravčového mäsa, chovatelia žiadajú vládu o okamžitú pomoc

Produkciu bravčového ovplyvňuje v EÚ a vo svete africký mor ošípaných či pandémia COVID-19.

Slovensku hrozí v budúcom roku nedostatok domáceho bravčového mäsa. Počet prasníc sa totiž od roku 2001 zmenšil v SR zo 131-tisíc (90-percentná sebestačnosť) na 34-tisíc a tento počet pre koronakrízu a najmä africký mor ošípaných (AMO) neustále klesá.

Chovatelia vyzývajú vládu na okamžitý zásah, inak počet prasníc klesne v roku 2022 v SR o ďalších 15 percent.

Informoval o tom v utorok výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných (SACHO) Peter Polák.

Drahé krmivá aj energie

Aktuálne sa na slovenskom trhu predáva iba 30 percent domáceho bravčového mäsa, zvyšok tvorí dovoz. V poslednom období sa navyše zapájajú do dovozu podľa SACHO vo väčšej miere tretie krajiny. Chovateľom robia problémy aj rastúce ceny kŕmnych zmesí (nárast 60 percent) či energií (50 percent).

K tomu pribudli náklady na dezinfekciu spôsobené AMO a COVID-19. Naopak, cena bravčového klesla v niektorých prípadoch podľa SACHO až o 30 percent.


„Situácia na Slovensku je taká, že ak neprídu štátne opatrenia, bravčové mäso nemusí byť dostupné. To neplatí iba o Slovensku, ale o viacerých krajinách EÚ. Tým však dané štáty pomáhajú na národnej úrovni. U nás to tak nie je,“ uviedol Peter Polák.

Exekutíva sa musí prestať hádať

Bravčové mäso je podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) najvyužívanejším mäsom v domácej kuchyni. Spotreba na obyvateľa je 37 kilogramov na osobu na rok.


„Práve preto je tu reálna obava, že v budúcom roku pre pandémiu COVID-19 a AMO nebudú bez pomoci štátu žiadne dostupné prasnice. Čo sa týka opatrení, štát by mal aspoň propagovať spotrebu domáceho bravčového mäsa prostredníctvom médií. Exekutíva sa musí prestať hádať a začať reálne pracovať pre slovenský vidiek,“ doplnil predseda SPPK Emil Macho.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie