• Dnes je: Piatok 19. apríla 2024 meniny má Jela

Slovensko zvláda koronavírus lepšie ako iné krajiny. Je za tým aj očkovanie proti tuberkulóze?

Slovensko zvláda koronavírus lepšie ako iné krajiny. Je za tým aj očkovanie proti tuberkulóze?

Autor novej štúdie Ganzalo Otazu však pripomína, že vakcína proti tuberkulóze žiadnu krajinu na svete nespasí. Pomôcť by mohla len v prípade, že krajina prijme a bude dodržiavať viaceré preventívne opatrenia.

Z novej štúdie zverejnenej na stránke Medrxiv.org vyplýva, že krajiny s povinným očkovaním proti infekčnej tuberkulóze (TBC) by mohli byť na pandémiu koronavírusu lepšie pripravené.

Prvotná štúdia je však zatiaľ iba v rovine teórie a vedecká komunita k nej ešte nezaujala oficiálne stanovisko.

Ako štúdiu opisuje Bloomberg.com, krajiny, v ktorých bolo v minulosti zavedené povinné celoplošné očkovanie proti TBC, majú nielen menej nakazených, ale aj nižšiu úmrtnosť na Covid-19. Pozoruhodnú súvislosť si všimol výskumník Ganzalo Otazu z Technologického inštitútu v New Yorku.

Na Slovensku sa očkovalo až do roku 2012

Medzi lokality, ktoré sú pandémiou najhoršie postihnuté, patrí napríklad USA, Taliansko či Španielsko. Spoločné však majú aj to, že očkovanie proti TBC u nich nie je už desiatky rokov povinné, je iba v rovine odporúčania.


Negatívnym príkladom je aj Irán s vysokou úmrtnosťou na Covid-19, kde sa s povinným očkovaním začalo až v 80. rokoch a nezachytilo časť staršej populácie.


Naopak je to v Japonsku alebo Južnej Kórei, kde sa proti TBC celoplošne očkovalo. Nižšiu úmrtnosť má aj Nemecko, ktoré proti TBC očkovalo do roku 1998. Na Slovensku, ktoré patrí ku krajinám s najlepšou bilanciou v boji sa koronavírusom, sa podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR proti TBC povinne očkovalo až do roku 2012.

Imunita lepšie vzdoruje infekciám

Teóriu teraz experimentálne overujú v Austrálii, Holandsku či USA, kde vakcínou proti TBC preventívne zaočkovali niekoľkých zdravotníkov. Dúfajú, že by mohla posilniť imunitu organizmu aj v boji s koronavírusom, uvádza Bloomberg.com.



Podľa profesora Nigela Curtisa, ktorý pôsobí ako pediater a infektológ v Kráľovskej detskej nemocnici v Melbourne, môže táto vakcína posilniť imunitný systém, ktorý potom lepšie vzdoruje bakteriálnym či vírusovým infekciám.


Autor novej štúdie Ganzalo Otazu však pripomína, že vakcína proti tuberkulóze žiadnu krajinu na svete nespasí. Pomôcť by mohla len v prípade, že krajina prijme a bude dodržiavať viaceré preventívne opatrenia vrátane sociálnej izolácie či testovania osôb na Covid-19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video)

rusky bombarder tu 22m3 sa zrutil na juhu krajiny udajne bol zostreleny video

19.4.2024 (SITA.sk) - Lietadlo ruskej armády sa v piatok ráno podľa gubernátora Stavropoľského kraja zrútilo v tomto regióne na juhu Ruska.

Naliehavá správa. Na poli v okrese Krasnogvardejskoje havarovalo prúdové lietadlo ... piloti sa katapultovali," napísal gubernátor Vladimir Vladimirov na komunikačnej platforme Telegram a zverejnil fotografiu havarovaného lietadla.

Neskôr dodal, že dvoch pilotov našli živých a previezli ich do nemocnice. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Telegramové kanály uviedli, že stroj Tu-22M3, ktorý Rusko používa na útoky na Ukrajinu, sa zrútil, pretože bol zostrelený. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Iľja Jevlaš informácie o zostrelení vojenského lietadla v Rusku nepotvrdil ani nepoprel.

Tu-22M je nadzvukový strategický bombardér.

Viac k téme: Bombardér Tu-22M3, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie