• Dnes je: Nedeľa 26. marca 2023 meniny má Emanuel

Slovensko zostáva svetovým lídrom vo výrobe áut na osobu, za pol roka sa u nás vyrobilo vyše pol milióna áut

Slovensko zostáva svetovým lídrom vo výrobe áut na osobu, za pol roka sa u nás vyrobilo vyše pol milióna áut

Pozitívny vplyv piatej automobilky na ekonomiku Slovenska sa prejaví až o niekoľko rokov, predpovedajú analytici

V prvom polroku sa na Slovensku vyrobilo 520 tisíc osobných motorových vozidiel. Pre agentúru SITA to uviedol generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

Ako dodal, to by sa mohlo javiť ako pokračovanie v trende miliónových výrob. „No je si treba uvedomiť, že tretí kvartál každoročne významne ovplyvní počty vyrobených vozidiel, nakoľko sa v tejto časti roka čerpajú celozávodné dovolenky aj u výrobcov vozidiel aj v dodávateľských firmách,“ zdôraznil.

V minulom roku sa u nás vyrobilo niečo viac ako 1 milión automobilov. Medziročne išlo o mierny nárast o približne 4 percentá. Slovensko aj naďalej zostáva svetovým lídrom vo výrobe vozidiel per capita.

Podiel automobilovej výroby na celkovej priemyselnej výrobe na Slovenska dosiahol vlani 47,7 %, na celkovom exporte sa podieľala viac ako 42 %. Priama zamestnanosť predstavuje 164 tisíc pracovníkov, agregovaná 245 tisíc zamestnancov.

Pozitívny vplyv piatej automobilky na ekonomiku Slovenska sa prejaví až o niekoľko rokov, predpovedajú analytici

Z krátkodobého hľadiska nová automobilka slovenskej ekonomike ešte veľmi nepomôže. Príspevky k rastu HDP, podľa ministerstva financií kumulatívne 1,2 %, a zamestnanosti, spolu do 12-tisíc miest, resp. 0,4 %, sa však reálne podľa analytikov VÚB banky dostavia až spolu s výstavbou fabriky a po spustení výroby.

Nezamestnanosť môže ešte klesnúť

To sa očakáva najmä v rokoch 2025 až 2028. „Pri relatívne nízkej miere nezamestnanosti, ktorá do roku 2026 môže poklesnúť aj na nové historické minimá, môžeme tiež očakávať, že citeľná časť benefitov z nových pracovných miest poputuje pracovníkom zo zahraničia,“ myslia si analytici.


Slovensko v júli získalo záväzok piateho automobilového závodu na svojom malom území. Potvrdili sa tak špekulácie o príchode švédskeho Volva, tentokrát po prvý raz na východ krajiny do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach.

Švédska značka by tam mala preinvestovať viac ako miliardu eur a priamo vytvoriť 3 300 pracovných miest.

Slovensko si posilní prvú priečku


„Krajina si tak posilní prvú priečku vo výrobe automobilov v prepočte na jedného obyvateľa, tentokrát závodom na čisto elektrické vozidlá. Zároveň sa posilní aj miestny klaster dodávateľov komponentov do finálnej výroby,“ uviedli analytici VÚB banky.

Dobrou správou podľa nich je výroba čisto elektrických vozidiel, keďže od roku 2035 sa spaľovacie pohony v EÚ už predávať nebudú.


Počet vyrobených automobilov na Slovensku sa od roku 2019 pohybuje okolo jedného milióna. Miestna produkčná kapacita sa tak novým závodom zvýši približne o štvrtinu.

Volvo získa od štátu doposiaľ najvyšší stimul v histórii, ostatným automobilkám sa o takejto cifre ani len nesnívalo

Ak bude automobilke Volvo poskytnutá vládou schválená štátna pomoc vo výške 267 miliónov eur, pôjde v absolútnej hodnote o najvyššie schválenú podporu v histórii Slovenska. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo hospodárstva SR.

Investícia smeruje na Východ

„K vládou schválenej sume sa ešte musí vyjadriť Európska komisia,“ dodal rezort. Kabinet schválil poskytnutie stimulu na rokovaní, ktoré sa konalo v ten istý deň, ako bola investícia na východnom Slovensku v sume približne 1,2 miliardy eur, ohlásená.

Zoznamu subjektov, ktorým bola na Slovensku poskytnutá regionálna investičná pomoc, pritom dominujú automobilky. V ani jednom prípade však doterajšia pomoc neprekročila 180 miliónov eur.

K tejto sume sa najviac priblížila žilinská Kia, trnavskú automobilku PSA podporil štát 166 miliónov eur a takmer 130 miliónov eur získal nitriansky Jaguar Land Rover.

Výroba elektrických vozidiel

Ako však upozorňuje ministerstvo hospodárstva, pomoc pre Volvo je veľmi ťažké porovnávať so stimulom, ktorý bol ako v prípade automobilky Kia schválený v roku 2004, teda takmer pred 19 rokmi.

Automobilka Volvo potvrdila výstavbu nového závodu na východe Slovenska koncom minulého týždňa. Do roku 2026 chce u nás preinvestovať okolo 1,2 miliardy eur a priamo vytvoriť 3 300 pracovných miest.


Produkovať bude elektrické automobily. Štart výstavby je plánovaný na rok 2023. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars by mala byť realitou v roku 2026. Závod je plánovaný na produkciu do 250 000 vozidiel ročne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Opatrovatelia si môžu od júla prilepšiť, vzrásť by mala aj sadzba osobnej asistencie

opatrovatelia si mozu od jula prilepsit vzrast by mala aj sadzba osobnej asistencie

Opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa má od začiatku júla tohto roka zvýšiť príspevok na opatrovanie.

Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

Zvýšenie až o 43 eur

Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa má zvýšiť o viac ako 43 eur eura na 569 eur mesačne. Ide o tohtoročnú sumu čistej minimálnej mzdy.


Ak ide o opatrovateľa ako poberateľa dôchodkovej dávky, suma peňažného príspevku na opatrovanie stúpne na 426,75 eura mesačne, teda na 75 percent príspevku poskytovaného opatrovateľovi v tzv. produktívnom veku.

Od začiatku júla má vzrásť aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 32 centov na 5,52 eura. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

Stanovenie výšky príspevku

Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie.

Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú zo zákonom ustanovených dôchodkových dávok a od počtu opatrovaných fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím.


Navrhovaným nariadením sa majú zvýšiť všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v tzv. produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku.


Počasie