• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Slovensko zaznamenalo v novembri rekordný import aj export, hodnota dovezeného tovaru bola vyššia ako pred pandémiou

Slovensko zaznamenalo v novembri rekordný import aj export, hodnota dovezeného tovaru bola vyššia ako pred pandémiou

Dynamickejší rast dovozu podľa štatistického úradu spôsobil, že saldo zahraničného obchodu sa po mesiaci opäť dostalo do mierneho mínusu na úrovni 23,1 miliónov eur.

7.1.2022 (Webnoviny.sk) - Hodnota vyvezeného tovaru vlani v novembri bola po marci 2021 druhá najvyššia v histórii samostatného Slovenska. Rekordný bol aj import, ktorý prvýkrát od roku 1993 prekročil hranicu 8 mld. eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, zo Slovenska sa v novembri 2021 vyviezol tovar za 8,4 mld. eur pri medziročnom raste o 10,5 %. Po dvoch mesiacoch medziročného poklesu sa tak export opäť zvýšil. Aktuálna nominálna hodnota vývozu bola zároveň o viac ako 14 % vyššia ako v predkovidovom období.

Vyšší import ako pred pandémiou

Celkový dovoz tovaru v novembri vzrástol o 14,2 % na 8,4 mld. eur. Medziročný rast pokračoval už desiaty mesiac v rade a hodnota dovezeného tovaru tak bola v novembri 2021 najvyššia v ére samostatného Slovenska. V porovnaní s obdobím pred pandémiou bol import vyšší o 16,5 %.

Dynamickejší rast dovozu podľa úradu spôsobil, že saldo zahraničného obchodu sa po mesiaci opäť dostalo do mierneho mínusu na úrovni 23,1 mil. eur. V rovnakom období predchádzajúceho roku bolo saldo aktívne v objeme 229 mil. eur.

Novembrové zaostávanie je najmiernejšie

Priaznivý vývoj slovenského exportu v novembri ovplyvnil najmä rast vývozu druhej najobchodovanejšej triedy, trhové výrobky, kam patria produkty viacerých významných slovenských priemyselných odvetví, ako je spracovanie kovov, hutníctvo, gumárenstvo a podobne. Medziročne bol vyšší o 45,3 % a zároveň takmer o 41 % prekročil aj hodnoty pred pandémiou.

Najobchodovanejšia trieda v zahraničnom obchode SR, stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov, sa už štvrtý mesiac nedotiahla na hodnoty z predchádzajúceho roka. Novembrové zaostávanie je však najmiernejšie, len o necelé jedno percento.

Vyššie hodnoty vykázalo 10 tried

Z desiatich tried v štruktúre importu vykázalo medziročný nárast deväť z nich, pričom rasty dosahovali od 0,5 % až po 114,4 %. Hodnoty vyššie ako pred pandémiou vykázalo všetkých desať tried. Najvyšší nárast zaznamenala tretia najobchodovanejšia trieda v štruktúre slovenského zahraničného obchodu, minerálne palivá, medzi ktoré patrí napríklad dovoz zemného plynu, ropy a elektrickej energie.

Výrazné rasty v tejto triede pokračujú podľa úradu plynule už od apríla minulého roka. Dovoz minerálnych palív mal aktuálne takmer dvojnásobne vyššiu hodnotu ako v rovnakom období pred pandémiou, čo súvisí pravdepodobne s vyššou cenou týchto komodít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie