• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Slovensko za zvyškom sveta zaostáva viac než desať rokov, podľa Kmeca musíme v digitalizácii zabrať

Slovensko za zvyškom sveta zaostáva viac než desať rokov, podľa Kmeca musíme v digitalizácii zabrať

Vicepremiér pre Plán obnovy a odolnosti SR Peter Kmec

Digitalizácia je veľký problém Slovenska, podľa rôznych prepočtov za moderným svetom zaostávame desať a viac rokov.

Podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti SR a využívanie eurofondov Peter Kmec (Hlas-SD) tvrdí, že v tejto oblasti je potrebné veľmi zabrať. Netýka sa to podľa neho len verejnej správy, ale aj všetkých sektorov Slovenska.

Problémom je vysokorýchlostný internet

„Nebol v rámci plánu obnovy zavedený celoslovenský pohľad, čo v digitalizácii potrebujeme. Slovensko trpí predovšetkým na nedostatok zavedenia vysokorýchlostného internetu do rôznych častí,“ povedal vicepremiér v utorok počas druhého dňa konferencie o informačných technológiách a inováciách Jesenná ITAPA 2023.

Problémy s vysokorýchlostným internetom sú podľa Kmeca najmä tam, kde súkromný sektor nemá o to záujem, pretože návratnosť je dlhodobá alebo stratová.

„Tam by mal štát vstúpiť, neurobili sme dostatočné kroky. Ide hlavne o princíp poslednej míle, kde štát by mal zafinancovať zavádzanie vysokorýchlostného internetu do domácností,“ uviedol.

Budovanie digitalizácie

Myslí si, že je zbytočné hovoriť o digitalizovaných službách, pokiaľ všetci občania Slovenska nemajú vo svojich domácnostiach vysokorýchlostný internet a slabo príjmové domácnosti nemajú dotované mesačné splátky internetu.

„Musíme začať budovať digitalizáciu, digitálnu ekonomiku a spoločnosť zospodu smerom nahor, pretože riešenia zvrchu budú nedostatočné, pokiaľ občan nebude mať schopnosť prijímať tieto digitálne riešenia,“ dodal Kmec.

Viac ako 500 miliónov na Digitálne Slovensko

Slovensko má v rámci plánu obnovy po úprave k dispozícii celkovo 6,4 mld. eur, z toho na efektívnu verejnú správu a digitalizáciu cez 1 mld. eur. Z tejto sumy je na Digitálne Slovensko, zahrňujúce štát v mobile, kybernetickú bezpečnosť, rýchly internet pre každého a digitálnu ekonomiku, určených 561 mil. eur.

Na vedu, výskum, inovácie, vrátane efektívnejšieho riadenia a posilnenia financovania výskumu, vývoja, inovácií a digitálnej ekonomiky, ako aj lákanie a udržanie talentov by malo ísť ďalších 670 mil. eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie