• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Slovensko vyrokovalo zníženie počtu dodávaných vakcín voči COVID-19 aj ich nižšiu cenu, tvrdí Palkovič

Slovensko vyrokovalo zníženie počtu dodávaných vakcín voči COVID-19 aj ich nižšiu cenu, tvrdí Palkovič

NKÚ upozornil na to, že napriek výraznému ústupu ochorenia COVID-19 už na jar 2022 sa naďalej z rozpočtu zdravotníctva uhrádzajú dodávky nových vakcín.

Slovensko vyrokovalo zníženie počtu dodávaných vakcín voči COVID-19 aj ich nižšiu cenu.

Po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič. „Významne sme znížili počty dávok, ktoré budú v najbližších rokoch dodané a vyrokovalo sa, že tie dávky budú dodávané dlhšie,“ uviedol.

Dávky vakcín, ktoré mali na Slovensko prísť do 30. júna tohto roka, sa podľa ministra rozložia na štyri roky. Rezort tiež vyrokoval podstatne nižšiu cenu za dodávané vakcíny. Ak by sa podľa Palkoviča pandemická situácia v nasledujúcich rokoch zhoršila, Slovensko môže počet dodávaných dávok vakcín zvýšiť.

Nevyhadzujú peniaze

„Nevyhadzujeme peniaze, sú to záväzky, ktoré urobila Európska komisia v mene členských štátov,“ povedal v reakcii na kritiku od Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Podľa neho sme takouto zmluvou viazaní.


„Nie je to pre nás ľahostajná situácia, máme problém nielen s tým, že budú dodané vakcíny, ale aj s tým, že tie, ktoré exspirujú, sa budú musieť zlikvidovať,“ dodal minister.

NKÚ upozornil na to, že napriek výraznému ústupu ochorenia COVID-19 už na jar 2022 sa naďalej z rozpočtu zdravotníctva uhrádzajú dodávky nových vakcín. Od decembra 2020 do februára 2023 na Slovensko prišlo takmer 14,7 milióna dávok za 264 miliónov eur.

Na skladoch je tak dnes k dispozícii viac ako 6 miliónov vakcín, ktorých počet sa bude podľa NKÚ neustále zvyšovať a zo štátneho rozpočtu sa použijú financie nielen na ich nákup, ale aj uskladnenie.

Riešenie nie je v rukách vlády

Nutnosť odoberania vakcín súvisí so zmluvnými podmienkami, ktoré s výrobcami v mene členských štátov vyrokovala Európska komisia. Riešenie tohto vážneho problému nie je podľa úradu v rukách národnej vlády, tá je bez priamej možnosti ukončenia zmlúv, ktoré výrazným spôsobom zaťažujú rozpočty určené na podporu zdravia občanov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie