• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Slovensko už malo aj oveľa vyššie úrokové sadzby. Existuje aj väčšie riziko pre domácnosti ako je ich rast

Slovensko už malo aj oveľa vyššie úrokové sadzby. Existuje aj väčšie riziko pre domácnosti ako je ich rast

Kolektívne investovanie a správa dôchodkových fondov zaznamenali negatívnu výkonnosť.

Keď Slovensko pred niekoľkými rokmi malo obdobie rekordne nízkych sadzieb, Národná banka Slovenska (NBS) vedela, že tento stav tu nebude donekonečna.

A to sa podľa výkonného riaditeľa úseku dohľadu a finančnej stability v národnej banke Vladimíra Dvořáčka aj potvrdilo, pretože situácia nebola udržateľná.

„To, čo je teraz, pokladáme skôr za návrat k normálu,“ povedal Dvořáček.

Zadlženosť domácností prudko rástla

Slovensko dokonca už v minulosti malo aj oveľa vyššie sadzby. Pre finančnú stabilitu vyššie sadzby podľa Dvořáčka prinášajú aj pozitívne vplyvy, pretože zadlženosť domácností v minulosti prudko rástla.

Tento trend sa už zastavil, dopyt po úveroch poklesol. To sa odrazilo aj na poklese cien nehnuteľností. Väčším rizikom než rast úrokov je pre domácnosti podľa Dvořáčka inflácia, najmä ak by stúpla aj nezamestnanosť.

Rizikovosť nových úverov stúpla

Ako ďalej povedal riaditeľ odboru finančnej stability NBS Marek Ličák, rizikovosť nových úverov stúpla. Podmienky poskytovania časti úverov sú viac na hrane, ako splátka k príjmom, či splatnosť úverov.


Napriek tomu, že sa všeobecne očakáva ďalší rast úrokových sadzieb, dominuje ročná fixácia, čo je tiež podľa centrálnej banky rizikové. No neplánujú podľa Ličáka žiadne sprísňovanie v tejto oblasti. Príspevok rizikovosti nie je zatiaľ zásadný.

Pokiaľ ide o banky, finančná situácia je podľa Dvořáčka dobrá. Rast sadzieb má na banky pozitívny vplyv, rastú im príjmy z úrokov. Ak ide o kapitál, držia podľa Dvořáčka veľmi slušnú úroveň kapitálu.


Krátkodobé likvidné aktíva sú na dobrej úrovni. Náklady na poistné plnenia sa poisťovniam zvýšili pre rast úrokov, no zisk zatiaľ neutrpel. Poistné pokračovalo v rastovom trende. Kolektívne investovanie a správa dôchodkových fondov zaznamenali negatívnu výkonnosť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie