• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Slovensko už dávno nie je ekonomickým tigrom, vyhliadky do budúcna sú čoraz znepokojivejšie

Slovensko už dávno nie je ekonomickým tigrom, vyhliadky do budúcna sú čoraz znepokojivejšie

Dôvodom na obavu sú najmä slabé čísla nemeckej ekonomiky, ktorá predstavuje kľúčového obchodného partnera slovenského priemyslu.

5.9.2023 (SITA.sk) - Slovenská ekonomika v súlade s očakávaniami analytikov v druhom štvrťroku rástla, medziročne o 1,5 %. Avšak, ako povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, vyhliadky externého prostredia do druhej polovice roka sú čoraz znepokojivejšie. Dôvodom na obavu sú podľa neho najmä slabé čísla nemeckej ekonomiky, ktorá dlhodobo predstavuje kľúčového obchodného partnera slovenského priemyslu.

Varovný prst zdvíha aj zhoršujúca sa nálada v slovenskej, ale i európskej ekonomike, ktorá má svoje korene práve v priemysle, ale skepsa sa čoraz viac rozširuje aj do sektora služieb,“ tvrdí Koršňák.

Nádejou je spotreba domácností

Externé prostredie, ktoré podporovalo ekonomický rast Slovenska v prvej polovici roka, by tak mohlo podľa neho jemne zoslabnúť a spomaliť tak i rast slovenských exportov.

Na druhej strane, nádejou slovenskej i európskej ekonomiky by mohla byť znovu sa zobúdzajúca spotreba domácností. Inflácia síce ostáva nad úrovňami bežnými v poslednom desaťročí, naprieč Európou je však podľa Koršňáka na ústupe.

Spolu so spätnou indexáciou miezd sa tak podľa neho v druhej polovici roka s veľkou pravdepodobnosťou zastaví i prepad reálnych príjmov domácností, čo by sa malo postupne prejaviť aj na opätovnom reštarte spotrebného apetítu slovenských i európskych domácností.

Pomôcť by mohli aj verejné financie

Slovenskú ekonomiku by podľa Koršňáka v druhej polovici roka mali stále výdatne podporiť i verejné investície. Výraznejšie pozitívne príspevky k ekonomickému rastu predpokladá pri investíciách aj analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Bude to však podľa neho závisieť od ďalšej schopnosti absorbovať eurofondy zo starého programovacieho obdobia.


Celoročný rast ekonomiky by tak mohol dosiahnuť 1,5 %, v druhej polovici roka okrem eurofondov významnejšiu úlohu zohrá aj ďalší vývoj zahraničných ekonomík a globálneho dopytu,“ skonštatoval Horňák. UniCredit Bank očakáva celoročný rast na úrovni 1,2 %.

Ekonomické oživenie v budúcom roku

Pohľad na rok 2024 nám nateraz hovorí o ekonomickom oživení, rátame už aj s rozbehom spotreby domácností, výraznejším oživením zahraničného obchodu či pokračujúcou investičnou aktivitou vďaka plánu obnovy a novým eurofondom,“ uvádza Horňák.

Spotreba verejnej správy bude podľa neho pravdepodobne pod tlakom aj v dôsledku konsolidačného úsilia novej vlády. Ekonomický rast by tak v budúcom roku mohol podľa Slovenskej sporiteľne dosiahnuť 2,5 %, UniCredit Bank počíta s rastom na úrovni 1,6 %.


Musíme zlepšovať konkurencieschopnosť

Ako povedal hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, Slovensko už dávno nie je ekonomickým tigrom a pre udržanie rastu a tvorby pracovných miest bude potrebné zachytiť súčasné globálne trendy a podporiť prebiehajúce zmeny.


Napríklad aj tie, po ktorých už nejaký čas volajú zamestnávatelia. Slovenská ekonomika musí zlepšovať svoju konkurencieschopnosť, zotrvať pevne ukotvená v medzinárodných štruktúrach a uskutočňovať zmeny podporujúce dlhodobú udržateľnosť a stabilitu verejných financií, ale aj celej ekonomiky,“ myslí si Gábriš.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie