• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Slovensko upraví režim na hraniciach i podmienky karantény, výhodu budú mať zaočkovaní ľudia

Slovensko upraví režim na hraniciach i podmienky karantény, výhodu budú mať zaočkovaní ľudia

Pre ľudí prichádzajúcich z EÚ a vybraných krajín bude platiť od 19.

16.4.2021 (Webnoviny.sk) - Osoby, ktoré od pondelka 19. apríla od 6:00 vstúpia na územie SR a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili výlučne krajiny Európskej únie (EÚ), Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko alebo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, sa musia najneskôr bezprostredne pri vstupe do SR registrovať na webe http://korona.gov.sk/ehranica.

Potvrdením o registrácii sa musia vedieť preukázať na požiadanie. Tiež musia mať potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako 48 hodín alebo negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Platí pre zaočkované osoby

Ide o osoby, ktoré absolvovali očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a u mRNA vakcíny uplynulo viac ako 14 dní od podania druhej dávky a u vektorovej vakcíny uplynuli viac ako štyri týždne od podania prvej dávky.

Viac o téme: Koronavírus

Týka sa to aj osoby, ktorá prekonala koronavírus a bola zaočkovaná do 180 dní vektorovou alebo mRNA vakcínou a uplynulo najmenej 14 dní od podania prvej dávky a osoby, ktorá prekonala koronavírus pred menej ako 180 dňami. Tieto skutočnosti musí dotyčná osoba vedieť preukázať.

Test možno podstúpiť kedykoľvek

Prichádzajúci z menovaných krajín sa musia podrobiť izolácii v domácom prostredí alebo karanténnom ubytovacom zariadení, ktorá sa ukončuje pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 14. dňa alebo obdržaním negatívneho výsledku PCR testu na ochorenie COVID-19.

Tento test možno podstúpiť kedykoľvek, netreba čakať osem dní od návratu zo zahraničia. U detí do desiatich rokov sa pri bezpríznakovom priebehu izolácia ukončuje zároveň so skončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.

UPRESNENIE ZVEREJNENÝCH INFORMÁCIÍ: REŽIM PRE OČKOVANÉ OSOBY

Po zverejnení vyhlášky k hraniciam sme vo štvrtok podvečer v zjednodušenom výklade pre verejnosť a médiá nesprávne uviedli, že zaočkované osoby nemusia po vstupe na SR absolvovať karanténu – nie je to správna formulácia. Chyba v komunikácii nás úprimne mrzí a ospravedlňujeme sa za všetky spôsobené komplikácie a nepríjemnosti.


Správny postup pre očkované osoby vstupujúce na územie Slovenska je vyhláškou stanovený nasledovne:


Osoby, ktoré od pondelka 19. apríla od 6:00 vstúpia na územie SR a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili výlučne krajiny EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko alebo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

• ak absolvovali očkovanie proti COVID-19 a u mRNA vakcíny (napr. Moderna, Pfizer/BioNtech) uplynulo viac ako 14 dní od podania druhej dávky a u vektorovej vakcíny (napr. AstraZeneca) uplynuli viac ako štyri týždne od podania prvej dávky,

• ak osoba prekonala COVID-19 a bola zaočkovaná do 180 dní vektorovou alebo mRNA vakcínou a uplynulo najmenej 14 dní od podania prvej dávky,

• ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 pred menej ako 180 dňami,

sú povinné

1, najneskôr bezprostredne pri vstupe do Slovenskej republiky registrovať na webe http://korona.gov.sk/ehranica a na požiadanie sa preukázať potvrdením o registrácii,

2, musia mať potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 48 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín,

3, podrobiť sa izolácii v domácom prostredí alebo karanténnom ubytovacom zariadení, ktorá sa ukončuje pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 14. dňa alebo obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Tento test možno podstúpiť kedykoľvek, netreba čakať 8 dní od návratu.


U detí do desiatich rokov sa pri bezpríznakovom priebehu karanténa ukončuje zároveň so skončením povinnosti karantény pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.


Zdôrazňujeme, že očkovanie resp. prekonanie ochorenia musí dotyčná osoba vedieť preukázať (doklad o prekonaní ochorenia podľa prílohy vo vyhláške, potvrdenie o očkovaní).


Ostatné informácie o kľúčových zmenách v novej vyhláške boli komunikované korektne. Ešte raz sa ospravedlňujeme za nesprávny výklad a ďakujeme vám za upozornenie na nezrovnalosť.


Zdroj: Facebook: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie