• Dnes je: Streda 02. decembra 2020 meniny má Bibiána

Slovensko sa pridalo k deklarácii za vybudovanie európskeho cloudu, pôjdu naň miliardy eur

Slovensko sa pridalo k deklarácii za vybudovanie európskeho cloudu, pôjdu naň miliardy eur

Európska komisia plánuje v nadchádzajúcom programovom období 2021 - 2027 investovať do cloudu viac ako dve miliardy eur.

16.10.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko sa pripojilo k deklarácii za vybudovanie cloudového úložiska Európskej únie (EÚ). Európske veľkokapacitné úložisko budúcnosti má spĺňať najvyššie štandardy pokiaľ ide o ochranu údajov, kybernetickú bezpečnosť, prenos údajov, transparentnosť, otvorenosť, výkon a spoľahlivosť.

Dátová stratégia EÚ vyzýva členské štáty a priemysel, aby spolu s Európskou komisiu (EK) investovali do európskej cloudovej federácie a spoločných dátových priestorov.

Bezpečné zdieľanie a ukladanie dát

„Je životne dôležité, aby EÚ mala svoje dáta plne pod kontrolou, a aby jej verejný sektor, podniky i občania mali k dátam rýchly a bezpečný prístup,“ podotkla vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Ako ďalej informoval Andrej Ďuríček z odboru komunikácie rezortu, komisia plánuje v nadchádzajúcom programovom období 2021 až 2027 investovať do cloudu viac ako dve miliardy eur, pričom z nového Mechanizmu na obnovu a odolnosť sa ešte očakávajú dodatočné zdroje.

Celkové financovanie v oblasti cloudu a dát by tak mohlo dosiahnuť až 10 miliárd eur. Pre digitálnu transformáciu EÚ je kľúčové podľa ministerstva bezpečné zdieľanie a ukladanie obrovských objemov dát.

Pri využívaní tzv. cloudových služieb je EÚ do vysokej miery odkázaná na štáty mimo únie, kde sa dnes väčšina veľkokapacitných úložísk nachádza.

Potreby priemyslu a jeho dáta

S tým sa môže spájať podľa rezortu informatizácie množstvo problémov a bezpečnostných rizík. Členské štáty preto prijali deklaráciu, v ktorej sa zaviazali spojiť sily a vybudovať európske cloudové úložisko novej generácie.

Odborníci sa zhodujú, že ďalšiu veľkú vlnu digitálnej transformácie spoločnosti a ekonomiky budú poháňať najmä potreby priemyslu a jeho dáta.

Aby únia obstála v globálnej konkurencii a zároveň zaistila bezpečnosť svojich údajov, potrebuje vybudovať svoj vlastný cloudový systém.

„Našou zodpovednosťou je zabezpečiť pre európske podniky vhodné podmienky na rozvoj cloudových kapacít s globálnym dosahom, ktoré uspokoja budúce potreby zdieľania a ukladania priemyselných údajov,“ zhodujú sa signatári európskej cloudovej deklarácie.

Viac k téme: cloud, cloudové služby

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie