• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Slovensko pozastavilo dohodu s Ruskom o bezvízových cestách pre držiteľov diplomatických pasov

Slovensko pozastavilo dohodu s Ruskom o bezvízových cestách pre držiteľov diplomatických pasov

Dôvodom rozhodnutia je ohrozovanie územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny zo strany Ruskej federácie.

2.3.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská republika dočasne pozastavila platnosť bilaterálnej dohody s Ruskou federáciou o bezvízových cestách držiteľov diplomatických pasov alebo služobných pasov, ktorá bola v platnosti od roku 2000. Vláda toto rozhodnutie odobrila na svojom stredajšom zasadnutí.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Dôvodom je reakcia na závažné porušenie medzinárodného práva a medzinárodných dohôd Ruskou federáciou, ktorými sa ohrozuje územná celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. Prerušenie vykonávania dohody bude prakticky vykonané na základe navrhnutého uznesenia vlády Slovenskej republiky formou notifikácie.

„Rozhodnutie Rady okrem iného ruší bezvízový režim pre držiteľov diplomatických pasov pri cestách do EÚ. Zmieňované rozhodnutie Rady EÚ z 25. februára 2022 sa týka všetkých členských štátov, teda aj Slovenskej republiky,“ uvádza sa v materiáli predloženom na rokovanie.

USA pracujú aj na zhabaní jácht a bytov ruských oligarchov

Spojené štáty americké pracujú na zhabaní jácht a bytov ruských oligarchov. Povedal prezident Joe Biden počas svojej prvej Správy o stave únie v Kongrese.

Inflácia a COVID-19

Biden venoval Ukrajine prvých 12 minút svojho prejavu, v ktorom hovoril napríklad aj o inflácii či pandémii COVID-19 v krajine. Keď vyzdvihol odvahu Ukrajincov a odsúdil ruský útok, zákonodarcovia sa opakovane postavili a tlieskali.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Prezident vyhlásil, že on a všetci členovia Kongresu, bez ohľadu na ich politické rozdiely, sú spojení „neochvejným odhodlaním, že sloboda vždy zvíťazí nad tyraniou". V sále bola prítomná aj ukrajinská veľvyslankyňa v USA Oksana Markarovová, ktorú pozvala prvá dáma Jill Bidenová.

Hrozby pre USA a svet rastú

Americký prezident v prejave varoval pred dopadmi situácie na americkú ekonomiku, ale upozornil, že bez následkov sa agresia ruského prezidenta Vladimira Putina nezastaví pri Ukrajine.

„Počas našej histórie sme sa naučili túto lekciu – keď diktátori nezaplatia cenu za svoju agresiu, spôsobia ešte väčší chaos. Pokračujú v pohybe. A náklady a hrozby pre Ameriku a svet neustále rastú," povedal Biden.

Správa o stave únie sa zvyčajne zameriava na americké obyvateľstvo, ale tento rok bola v pozornosti celého sveta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s televíziou CNN a agentúrou Reuters vyzval Bidena, aby vyslal silné a „užitočné" posolstvo o ruskej invázii.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie