• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Slovensko pozastaví dovoz obilia z Ukrajiny, v EÚ spôsobuje destabilizáciu trhu

Slovensko pozastaví dovoz obilia z Ukrajiny, v EÚ spôsobuje destabilizáciu trhu

Veľké množstvá obilia však končia v európskych skladoch a spôsobujú destabilizáciu trhu v členských krajinách Európskej únie.

Slovensko dočasne pozastaví dovoz obilia a ďalších vybraných produktov z Ukrajiny. V pondelok k tejto téme zasadne pracovná skupina. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v nedeľu uviedlo, že vyčerpalo všetky zákonné a kompetenčné možnosti regulácie dovozu z Ukrajiny pri zachovaní koridorov solidarity, ktoré mali pôvodne slúžiť na vývoz obilia do tretích krajín.

Veľké množstvá obilia však končia v európskych skladoch a spôsobujú destabilizáciu trhu v členských krajinách Európskej únie.

Poliaci a Maďari zakázali dovoz ukrajinského obilia a potravín, Brusel ich krok odsúdil

Európska komisia (EK) odsúdila rozhodnutie Poľska a Maďarska zakázať dovoz obilia a iných poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.


Hovorkyňa Komisie Arianna Podest? v nedeľu pre televíziu CNN vo vyhlásení uviedla, že jednostranné kroky sú neprijateľné a „v takýchto náročných časoch je kľúčové koordinovať a zosúladiť všetky rozhodnutia v rámci Európskej únie (EÚ)“.


Obchodná politika je otázkou „výlučnej kompetencie“, ktorá odkazuje na politiku aliancie týkajúcu sa rozhodnutí, ktoré musia byť prijaté skupinovo a nie jednotlivými štátmi, povedala Podest?. Komisia žiada od zainteresovaných krajín viac informácií na posúdenie opatrení, dodala.

K Poľsku sa pridalo aj Maďarsko

Poľsko v sobotu oznámilo zákaz dovozu obilia a ďalších potravín z Ukrajiny „na ochranu poľského poľnohospodárskeho trhu pred destabilizáciou“.

V nedeľu maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy vyhlásil, že Budapešť podnikne podobné kroky a dočasne zakáže import ukrajinského obilia, olejnatých semien a ďalších poľnohospodárskych produktov.


„Vláda sa zaviazala zastupovať záujmy maďarskej ekonomickej spoločnosti,“ uviedol Nagy v príspevku na sociálnej sieti Facebook a dodal, že tento krok robí „pre absenciu zmysluplných opatrení EÚ“.

Komisia nekoná, čo vyvolalo hnev


Po tom, čo Rusko vlani spustilo vojnu na Ukrajine a zablokovalo tradičné trasy pre vývoz ukrajinských plodín, krajiny v regióne ponúkli pomoc pri tranzite ukrajinského obilia na trhy tretích krajín.

Európska únia, ktorá hraničí s Ukrajinou, upustila od ciel a dovozných kvót, aby uľahčila prepravu na trhy, ktoré s dodávkami počítali. Poľnohospodári v tranzitných krajinách však tvrdia, že sľúbené výstupné kanály nefungujú podľa plánu a oni v dôsledku trpia stratami.


Situácia vyvolala protesty a výzvy voči EK na to, aby zakročila. Výkonný orgán Únie však len vyvolal ďalší hnev, keď oznámil návrh rozhodnutia predĺžiť bezcolný a bezkvótový dovoz ukrajinského obilia do júna 2024.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie