• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Slovensko poslalo do Talianska hasičov aj techniku na pomoc s povodňami, zareagovalo medzi prvými (foto)

Slovensko poslalo do Talianska hasičov aj techniku na pomoc s povodňami, zareagovalo medzi prvými (foto)

V Taliansku sa v dôsledku trvalých dažďov vylialo viac ako 20 riek.

22.5.2023 (SITA.sk) - Slovensko poslalo do Talianska 25 hasičov a 13 kusov techniky na pomoc s povodňami a zosuvmi pôdy, ktoré v posledných dňoch vyvolal silný dážď a nepriaznivé počasie, a ktoré zasiahli viaceré talianske regióny. Medzi vybavením sú i dve veľkokapacitné čerpadlá na odčerpávanie vody, ktoré sú schopné odčerpať spolu šesťtisíc metrov kubických vody za hodinu.

Výzva Talianska

Technika a príslušenstvo by slovenským hasičom mali zaistiť sebestačnosť na 14 dní, s možnosťou nepretržitého nasadenia. Povedie ich riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Dušan Timko. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

„Slovenská republika reagovala na výzvu Talianska, ktoré aktivovalo mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany (20.5. 2023 o 23:47 h) a požiadalo o štyri moduly vysokokapacitného odčerpávania, tzv. HCP (High Capacity Pumping) moduly. Slovenská republika v krátkom čase zareagovala (21.5.2023 o 01:47 h) zverejnením ponuky jedného takéhoto modulu," uvádza ministerstvo.

Humanitárna pomoc

Modul je tvorený hasičmi z Bratislavského, Trnavského a Trenčianskeho kraja. V nedeľu, krátko pred ôsmou hodinou večer, modul prekročil slovensko-rakúske hranice a napojil sa na policajný sprievod zaistený rakúskou stranou.

Ako v tlačovej správe vysvetlilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, Taliansko v reakcii na kritickú situáciu aktivovalo Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany (UCPM).

Od medzinárodného spoločenstva žiadalo humanitárnu pomoc v podobe štyroch modulov vysokokapacitného odčerpávania. Slovensko patrí medzi prvé štáty, ktoré zareagovali a ponúkli požadovanú pomoc.

Bez domova ostali tisíce ľudí

Som mimoriadne rada, že sme sa opätovne dokázali v tak krátkom čase zmobilizovať a v priebehu necelých 24 hodín od zverejnenia žiadosti Talianska o pomoc, do krajiny vysielame 25-členný tím, ktorý bude najbližšie dni v plnom nasadení pomáhať zvládnuť následky silných povodní. Pomoc pre Taliansko, ktorá je v tejto chvíli už na ceste, je výsledkom úzkej a nepretržitej spolupráce rezortov diplomacie, vnútra a v neposlednom rade Hasičského a záchranného zboru SR,“ skonštatovala štátna tajomníčka MZVaEZ SR Ingrid Brocková.

Viaceré regióny boli zasiahnuté povodňami, najväčšmi severo-východný región Emilia Romagna, odkiaľ museli evakuovať bezmála 15-tisíc ľudí. Zaznamenali tiež vyše 300 zosuvov pôdy. Dosiaľ hlásia 14 obetí a viacero nezvestných, bez domova ostalo viac ako 36-tisíc ľudí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie