• Dnes je: Nedeľa 11. apríla 2021 meniny má Július

Slovensko pomôže utečencom v Grécku, zo štátneho rozpočtu odleje milión eur na zdravotnícku pomoc

Slovensko pomôže utečencom v Grécku, zo štátneho rozpočtu odleje milión eur na zdravotnícku pomoc

Dodať by sme na ostrovy mali aj technické vybavenie či zdravotníkov.

25.2.2021 (Webnoviny.sk) - Sumou jeden milión eur podporí Slovensko projekt, ktorý bude pozostávať z poskytnutia zdravotníckej pomoci migrantom na gréckych ostrovoch (Lesbos, Samos, Leros, Chios a Kos) a na gréckej pevnine.

Ako sa ďalej uvádza v Návrhu spoluúčasti SR na spoločnej podpore s Rakúskou republikou pri zmiernení následkov migrácie v Grécku, projekt by mal byť komplementárny s aktivitami Rakúska, ktoré na podobné aktivity vyčlenilo dva milióny eur. Pomoc Grécku má byť zameraná na oblasť zdravotnej starostlivosti, konkrétne formou dodania technického vybavenia a prípadne poskytnutia personálu.

Zdravotníctvo na Slovensku nesmie byť ohrozené

„Podmienkou bude neohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike v čase pandémie COVID-19,” uvádza sa v dokumente, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Viac o téme: Koronavírus

Dĺžka projektu sa podľa ministerstva vnútra odhaduje na 18 až 24 mesiacov. „Pomoc sa bude realizovať v súlade s katalógom aktuálnych potrieb, ktoré identifikuje grécka strana, a ktoré je SR schopná zabezpečiť aj prostredníctvom zapojenia slovenských subjektov,” uvádza materiál.

Tisíce detí

Rezort vnútra v tejto súvislosti cituje údaje úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) z novembra 2020, podľa ktorých sa v Grécku nachádza približne 120 000 žiadateľov o azyl a migrantov, prevažne z Afganistanu, Sýrie, Pakistanu, Somálska, Konga, Iraku, Turecka a Bangladéša.

„Ku koncu roka 2020 sa podľa údajov Európskej komisie nachádzalo na území Grécka 4 027 maloletých detí bez sprievodu, ktoré pricestovali do krajiny samé alebo boli počas cesty odlúčené od svojich rodín, pričom iba 1 715 z nich sa nachádza vo vyhovujúcich ubytovacích podmienkach," uvádza sa v návrhu.

Prezidentka zatlačila na premiéra. Čo urobí, ak Matovič nenaplní jej očakávania?

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Ambulantní lekári vyzývajú Krajčího ministerstvo, aby okamžite zabezpečilo lieky na COVID-19


Zriedkavé a záhadné následky ochorenia COVID-19. Najprv sa vyvinuli u detí, teraz postihujú už aj dospelých

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie