• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

Slovensko podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine.

29.3.2023 (SITA.sk) - Národná rada SR v stredu prijala uznesenie k stanovisku Slovenska k podpore Ukrajiny v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie.

Do parlamentu ju predložila skupina poslancov strany Sloboda a Solidarita, hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, predseda NR SR Boris Kollár a nezaradení poslanci, medzi ktorými figuruje napr. Kristián Čekovský, Jana Žitňanská, Tomáš Valášek či Miroslav Kollár.

Ukrajina má právo na sebaobranu

Parlament prijatím uznesenia schválil stanovisko SR k podpore Ukrajiny v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie podľa ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach Európskej únie (EÚ).


Slovensko tak podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine, ktorá má podľa Charty OSN neodňateľné právo na sebaobranu v prípade ozbrojeného útoku.


SR tak silne podporuje zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, ako aj suverénne právo Ukrajiny, jej vlády a občanov rozhodovať o kľúčových otázkach svojej budúcnosti a národného záujmu.


SR prijatím uznesenia bude v tomto duchu a v súlade so svojimi záujmami a možnosťami, adekvátne postupovať pri formulovaní európskej politiky v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie proti Ukrajine a realizácie príslušných opatrení v mene stability a prosperity svojho bezprostredného susedstva, širšieho regiónu a Európy.


Vláda má rešpektovať stanovisko SR

NR SR zároveň skonštatovala, že podľa ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach EÚ, parlament môže schvaľovať stanoviská SR aj v ďalších záležitostiach EÚ, ak ju o to požiada vláda alebo najmenej pätina poslancov NR SR.


Prijatím uznesenia parlament požiadal vládu SR na národnej úrovni, ako aj pri rokovaniach a hlasovaniach v inštitúciách a orgánoch EÚ dôsledne rešpektovať stanovisko SR.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie