• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Slovensko patrilo ku krajinám s najvýraznejším poklesom matematickej gramotnosti

Slovensko patrilo ku krajinám s najvýraznejším poklesom matematickej gramotnosti

Slovensko patrilo ku krajinám s najvýraznejším poklesom matematickej gramotnosti v porovnaní s rokom 2018.

Medzi 15-ročnými žiakmi na Slovensku je len sedem percent top riešiteľov matematických úloh. V Českej republike ich je 11 percent, vo Švajčiarsku 16 percent. Títo žiaci dokážu matematicky modelovať zložité situácie a z možných stratégií porovnať, vyhodnotiť a vybrať vhodné riešenie.

Vyspelé ázijské ekonomiky

Najvyššia úroveň matematických zručností je podľa medzinárodného testovania PISA 2022 najviac rozšírená vo vyspelých ázijských ekonomikách. V Singapure dosiahli najlepšie matematické skóre štyria z desiatich žiakov. Nasledoval Čínsky Tchaj-pej, Macao, Hongkong, Japonsko či Kórea.

Slovensko patrilo ku krajinám s najvýraznejším poklesom matematickej gramotnosti v porovnaní s rokom 2018. Ako uvádza Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vo výslednej správe k testovaniu, výdavky na vzdelávanie súvisia so znalosťami žiakov len do určitej miery. Zvyšovanie výdavkov zväčša prináša lepšie výkony žiakov v matematickom teste.

Chýbajú kvalitní a primerane zaplatení učitelia

Slovensko však patrí ku krajinám, kde výkon žiakov už viac závisí aj od spôsobu využitia týchto financií, teda od kvality vyučovacieho procesu. Školám chýbajú kvalitní a primerane zaplatení učitelia matematiky.

Riaditelia slovenských škôl na Slovensku sa vo vlaňajšom zisťovaní sťažovali na nedostatok učiteľov oveľa častejšie ako v predchádzajúco testovaní PISA z roku 2018. V školách s nedostatočným počtom pedagógov vlani študovalo vyše 40 percent žiakov, v roku 2018 to bolo 11 percent žiakov. Výsledky PISA potvrdili slabší matematický výkon žiakov zo škôl s nedostatkom učiteľov.

Žiaci v školách, ktorých riaditeľ neuvádzal nedostatok pedagógov ako vážnu bariéru vyučovania, dosiahli lepšie výsledky v matematike.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie