• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Slovensko patrí v nakladaní s komunálnym odpadom k najzaostalejším štátom v Únii, Taraba chce naďalej obmedzovať skládkovanie

Slovensko patrí v nakladaní s komunálnym odpadom k najzaostalejším štátom v Únii, Taraba chce naďalej obmedzovať skládkovanie

Taraba vysvetlil, že Slovensko potrebuje jasnú a predvídateľnú stratégiu nakladania s komunálnym odpadom.

Slovensko v súčasnosti patrí v nakladaní s komunálnym odpadom k najzaostalejším štátom v EÚ. Uviedol to minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS), ktorý sa v utorok zúčastnil na podujatí Americkej obchodnej komory v SR s názvom Odpad ako zdroj energie?

Zníženie miery skládkovania

Diskutoval tam o výzvach, ktorým čelí Slovensko v oblasti odpadového hospodárstva, a to najmä v kontexte vysokého percenta ukladania odpadu na skládky.

Cieľom diskusie bolo nájsť spôsoby, ako tento trend zmierniť a ako znížiť mieru skládkovania. Diskutovalo sa aj o budúcnosti energetického zhodnocovania odpadov a tiež o jeho potenciáli v produkcii elektrickej energie a tepla.

Energetické zhodnotenie odpadu

Na diskusii sa zúčastnili aj predseda Združenia obcí a miest Slovenska Jozef Božik, prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Peter Krasnec, Ľubica Kozáková z Ústavu zemských zdrojov a tiež predstavitelia spoločnosti Veolia.

Taraba vysvetlil, že Slovensko potrebuje jasnú a predvídateľnú stratégiu nakladania s komunálnym odpadom. „V roku 2020 vzniklo na Slovensku približne 1,8 milióna ton komunálneho odpadu. Dnes je ho o vyše milióna tony viac, pričom za posledných 14 rokov nevznikla žiadna významná investícia v oblasti spracovania tohto odpadu,“ upozornil Taraba a dodal, že skládkovanie je potrebné naďalej obmedzovať.

Ako vysvetlila Americká obchodná komora v SR, v najväčších ekonomikách EÚ sa ročne premení na elektrinu a teplo viac ako 30 percent komunálneho odpadu, pričom v Rakúsku je to viac ako 36 percent.

„Potrebujeme moderné zariadenia po vzore napríklad susedného Rakúska, ktoré dokážu tento odpad energeticky zhodnotiť za dodržania prísnej environmentálnej legislatívy,“ dodal Taraba.

Slovensko má nedostatočné kapacity

Ako ďalej Americká obchodná komora v SR informovala, v EÚ sa spracúva okolo 88 miliónov ton odpadu ročne a vyrába sa tak elektrina pre 16 miliónov obyvateľov. Slovensko však patrí k tým členským štátom EÚ, ktoré majú vzhľadom na množstvo odpadu nedostatočné kapacity, ktoré by ho premenili na sekundárne zdroje elektriny alebo tepla.

„Slovensko v súčasnosti zároveň čelí mnohým výzvam v oblasti odpadového hospodárstva, a to pre vysokú mieru ukladania odpadu na skládky,“ dodala Americká obchodná komora a pripomenula, že podľa Európskej komisie by malo Slovensko znížiť mieru skládkovania na 10 percent do roku 2035. V súčasnosti na Slovensku stále prevláda skládkovanie ako spôsob zneškodňovania odpadu.

Výstavba spaľovní

Slovensko vyprodukuje približne 2,7 milióna ton odpadu ročne, pričom viac ako 50 percent končí na skládkach. V tejto súvislosti sa vláda zaviazala prijať strategické rozhodnutie o výstavbe dostatočného množstva spaľovní, pretože ide o riešenie, ktorým sa má Slovensko vyrovnať so záväzkami uzatvárania skládok komunálneho odpadu a skládok pre toxický odpad.


„Slovensko skládkuje veľa a nesprávne. Dokonca nás za to Európska komisia zažalovala na Súdnom dvore EÚ,“ zdôraznila riaditeľka Americkej obchodnej komory v SR Martina Slabejová a dodala, že veľká miera kompetencií je na strane samospráv a preto je podľa nej potrebný dialóg medzi samosprávou, podnikateľmi a štátnymi organizáciami, ktorý Slovensko povedie k využívaniu inovácií v oblasti odpadového hospodárstva, zabezpečí dodržiavanie záväzkov voči EÚ a najmä voči občanom Slovenska.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie