• Dnes je: Piatok 23. apríla 2021 meniny má Vojtech

Slovensko očakáva dodávku tisícok dávok Ivermektínu, liek pôjde predovšetkým do nemocníc

Slovensko očakáva dodávku tisícok dávok Ivermektínu, liek pôjde predovšetkým do nemocníc

Na liečbu ochorenia COVID-19 sa používajú na Slovensku aj lieky Kolchicín, Izoprinozín, Inomed a Dexametazón.

Na Slovensko majú v piatok 19. februára doraziť tisícky dávok lieku Ivermektín. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, rezort očakáva dodanie 9-tisíc kusov tohto lieku.

Časť bude distribuovaná do nemocničných lekární a časť do verejných lekární. Liek je len na lekársky predpis.

Ministerstvo podľa jeho hovorkyne zabezpečilo dodávku tohto lieku v najkratšom čase, v ktorom ho distribútor vzhľadom na dopyt na svetovom trhu dokázal zabezpečiť.

Používajú sa aj iné lieky

Prvé povolenie na terapeutické použitie 5-tisíc balení lieku Ivermectin tablets IV-Bect 6 tbl 100x6mg vydalo ministerstvo zdravotníctva už 26. januára. Na Slovensko však zatiaľ dorazilo len 240 kusov, ktoré boli vyskladnené na nemocničné lekárne v priebehu necelých dvoch dní. Z pôvodnej januárovej žiadosti na Ivermektín prídu ďalšie dodávky lieku po 22. februári.


Na liečbu ochorenia COVID-19 sa používajú na Slovensku aj lieky Kolchicín, Izoprinozín, Inomed a Dexametazón. Colchicum-Dispert bol v počte 10-tisíc kusov dovezený na Slovensko, je dostupný pre lekárne a používa sa na liečbu pacientov v ambulantnej sfére aj v nemocniciach. Liek je na lekársky predpis.


Momentálne je dostupný aj Isoprinosine 1000 mg granulát na perorálny roztok, ktorý je adekvátnou náhradou za tabletkovú formu Isoprinosine. Dostupný je tiež Isoprinosine sirup. Budúci týždeň sa dovezie na Slovensko 27-tisíc kusov. Liek je na podporu imunity a je na lekársky predpis.

Ministerstvo pracuje na ďalších objednávkach

Liek Inomed na Slovensko prišiel už v počte 12-tisíc kusov, následne bol rozdistribuovaný do lekární. V najbližšom dovoze príde na Slovensko spolu 20-tisíc kusov lieku. Uvedený liek je na zlepšenie imunity a je na lekársky predpis. Dexametazón bol distribuovaný do nemocníc v počte tisíc kusov. Dodanie ďalších tisíc kusov sa očakáva na budúci týždeň.


„Ministerstvo naďalej objednáva ďalšie dávky liekov a dopĺňa ich zásoby podľa dostupnosti na svetovom trhu s liečivami,“ uzavrela hovorkyňa rezortu.


Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia Covid-19


Je nádejou pri liečbe Covidu 19 liek Ivermektin ?

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Izrael je dôkazom, že očkovanie proti COVID-19 funguje. Český odborník ale varuje pred nedostatkom vakcín

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie