• Dnes je: Streda 26. júna 2024 meniny má Adriána

Slovensko o pár dní čaká inaugurácia zvoleného prezidenta Pellegriniho, stovky hostí sa budú musieť riadiť prísnym protokolom

Slovensko o pár dní čaká inaugurácia zvoleného prezidenta Pellegriniho, stovky hostí sa budú musieť riadiť prísnym protokolom

Podľa odborníčky na protokol Kataríny Strýčkovej bude najväčšou výzvou pre protokolistov, aby však prebiehalo plynulo.

11.6.2024 (SITA.sk) - Už túto sobotu 15. júna čaká Slovensko inaugurácia zvoleného prezidenta. Peter Pellegrini v rámci slávnostnej schôdze Národnej rady SR v budove Slovenskej filharmónie zloží sľub do rúk predsedu Ústavného súdu SR.

Po ukončení schôdze sa pred historickou budovou Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí uskutoční prehliadka jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nasledovať bude slávnostná bohoslužba slova Te deum a prevzatie Prezidentského paláca prezidentom, prehliadka Čestnej stráže prezidenta a napokon slávnostný obed pre pozvaných hostí v Prezidentskom paláci. Inauguráciu bude v priamom prenose vysielať RTVS.

Dôležitá úloha protokolistov

„Veľmi dôležité je dodržať čas, aby všetci prichádzali a odchádzali tak, ako majú, a aby si všetci ústavní činitelia, od ktorých ten akt závisí, sadali presne tam, kam majú, pretože od toho sa potom odvíja protokolárne poradie," povedala v televízii JOJ24. Pripomenula, že počas inaugurácie prezidenta Andreja Kisku si nie všetci sadli tam, kde mali a nastali problémy.

Budú pozvaní aj neúspešní kandidáti?

Zároveň bude podľa nej dôležité, aby vyšlo počasie.

„V prípade dažďa je to veľká výzva udržať niekoľko stoviek hostí v suchu a v prezentabilnej forme. Sú tam vlajky a ďalšie veci, ktoré by nemali byť mokré, čiže toto je veľká výzva. Je to aj o tom, že televízne zábery musia byť pekné. Je pripravených veľmi veľa veľkých dáždnikov," uviedla. Čo sa týka oblečenia, protokol určuje pánom tmavý oblek a viazanku a dámam kostým alebo šaty, ktoré nie sú po zem. V minulosti zvykli byť na inauguráciu pozvaní aj neúspešní kandidáti na prezidenta.

„Bolo to symbolické gesto a vyjadruje to úctu voči voličom, ktorí volili niekoho iného," poznamenala Strýčková.

Zvýšená bezpečnosť po atentáte na Fica

Slávnostná bohoslužba sa tradičné koná v Dóme sv. Martina. Protokolistka to zdôvodňuje tým, že tento kostol je symbolom našej historickej tradície, je to korunovačný kostol a odráža naše kultúrne a historické dedičstvo, keďže tam bolo korunovaných 11 panovníkov. Na bohoslužbe pri inaugurácii prezidentky Zuzany Čaputovej boli pozvaní predstavitelia všetkých cirkví na Slovensku.

Po atentáte na premiéra Roberta Fica protokolistka očakáva, že časť, v rámci ktorej býva prezident v priamom styku s občanmi, buď nebude vôbec, alebo len v okresanej forme.

„Verím, že si bezpečnostné zložky nájdu svoj systém a spôsob ochrany tak, aby bolo prezidenta vidno. Prezident nie je len niekto, kto sedí v nejakom paláci v hlavnom meste, ale reprezentuje ľudí a musí sa medzi nimi nejakým spôsobom pohybovať," dodala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.




Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024





Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie