• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Slovensko nedovolí prekresľovanie hraníc štátov, Ukrajina s Ruskom sú podľa Korčoka v patovej situácii

Slovensko nedovolí prekresľovanie hraníc štátov, Ukrajina s Ruskom sú podľa Korčoka v patovej situácii

Rusko má plné právo disponovať svojimi ozbrojenými silami na svojom území, problémom je len to, že nie sú známe motívy a ciele tohto konania.

8.12.2021 (Webnoviny.sk) - Rokovanie hláv štátov USA a Ruska potvrdzuje vážnosť situácie v súvislosti s dianím na východnej hranici Ukrajiny, ale aj vzhľadom na to, čo sa deje na hranici Poľska a Bieloruska a ide o krízovú diplomaciu. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) to povedal na stredajšej tlačovej konferencii.

Korčok konštatoval, že Sú totiž dané presné pravidlá toho, ako sa má aj v rámci krajiny vojenská technika presúvať bez toho, aby vznikali pochybnosti a druhá strana, v tomto prípade Ukrajina, to nevnímala ako hrozbu.

Patová situácia

Zároveň považuje za dobré, že došlo k vzájomnej komunikácii lídrov USA a Ruska, teda Joea Bidena a Vladimira Putina. „Uvítali by sme zároveň, keby došlo k obnoveniu dialógu medzi Ruskou federáciou a alianciou (NATO, pozn. SITA). Bohužiaľ, Ruská federácia odmieta si sadnúť za rokovací stôl s NATO, a to už roky,“ pripomenul.

Naposledy dostala Moskva ponuku na dialóg počas minulého týždňa, keď v lotyšskej Rige prebiehalo stretnutie šéfov diplomacií NATO.

Minister podotkol, že verí, že dôjde k deeskalácii napätia na rusko-ukrajinskej hranici. Doplnil však, že aj potom k nemu môže skôr či neskôr dôjsť a bude sa to opakovať dovtedy, kým nenastane zásadný posun napríklad aj v konflikte na východe Ukrajiny. „Bohužiaľ, je tu patová situácia a stále dochádza k porušovaniu prímeria a tento konflikt nesmeruje k riešeniu,“ zhodnotil Korčok.

Ukrajina je suverénny štát

Šéf slovenskej diplomacie označil Ukrajinu za suverénny štát a dodal, že Slovensko nebude podporovať, aby sa v Európe nanovo kreslili červené čiary. Nechce tiež, aby podobne ako pred rokom 1989 rozhodovali iné štáty o nezávislosti druhých štátov.

Prezident Spojených štátov amerických Joe Biden a Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie, mali v utorok 7. decembra približne dvojhodinový videohovor. Témou bolo zvyšujúce sa napätie na hraniciach Ruska a Ukrajiny. Americký prezident toho ruského varoval pred tým, aby nedochádzalo k zbytočnej eskalácii napätia v Európe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie