• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Slovensko navrhlo riešenie na prepravu lacného ukrajinského obilia do Afriky, tvrdí Lančarič

Slovensko navrhlo riešenie na prepravu lacného ukrajinského obilia do Afriky, tvrdí Lančarič

Ruská vojenská technika na obilných poliach Ukrajiny.

Slovensko navrhlo riešenie prepravy lacného obilia z Ukrajiny. Podľa povereného ministra dopravy Pavla Lančariča to umožní zrovnoprávniť jednotlive národné trhy v Európskej únii a rýchly prietok ukrajinského obilia tam, kam patrí, teda najmä do Afriky.

Zvládnuteľný návrh

Myslí si, že návrh, ktorý predstavil, je administratívne a právne zvládnuteľný pre inštitúcie ako Európska komisia či Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Minister je presvedčený, že aj banky budú mať záujem o to, aby sa mohli podieľať na financovaní prepravy obilia. Návrh prezentoval zástupcom Európskej komisie a členských krajín susediacich s Ukrajinou.

„Táto schéma sa snaží pokryť všetky problémy. Teraz ešte stále platí zákaz dovozu ukrajinského obilia na trhy Európskej únie, vyprší 15. septembra,“ povedal v stredu Lančarič. Európska komisia podľa neho nemá veľkú vôľu tento zákaz predlžovať.


„Ak necháme úplne voľný priechod celej veci, tak obilie bude smerovať do najbližších miest za hranicou a je schopné rozvrátiť potravinové trhy susediacich krajín,“ tvrdí minister.

Rozdelenie operácie


Lančarič uviedol, že jeho návrh sa snaží rozdeliť celú operáciu s prepravou ukrajinského obilia na niekoľko krokov. Po preprave na hranice so štátmi EÚ by podľa neho malo byť dočasne nepredajné, mohla by ho odkúpiť Európska komisia, FAO alebo iný subjekt. Obilie by prepravcovia priviezli do juhoeurópskych prístavov a dostali by za to peniaze.


„Napríklad, Európska komisia zriadi pracoviská na hraničných železničných uzloch, ktoré má Ukrajina so susednými štátmi EÚ. Na tom mieste zapečatí vagóny a vydá garanciu ukrajinskému exportérovi, že mu bude zaplatená príslušná cena za tonu obilia,“ priblížil schému minister dopravy.

Zoznam bánk


Sprostredkovateľská organizácia by podľa Lančariča mohla obilie ďalej predať komukoľvek, kto príde s neodvolateľným akreditívom od dohodnutej banky. „Zoznam bánk by mal byť dostatočne veľký, aby boli prístupné ktorémukoľvek importérovi z Afriky, ale aj z Európy alebo iných krajín, ale aj dostatočne krátky na to, aby išlo o stopercentne overené a bonitné banky,“ povedal minister.


Ako dodal, dovozca by si mohol zobrať obilie, peniaze by zaplatil sprostredkovateľskej organizácii, napríklad Európskej komisii. Tá následne vyplatí podľa vopred vydanej garancie ukrajinského exportéra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie