• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Slovensko nakúpi 10 miliónov antigénových testov, ich cena zatiaľ nie je známa

Slovensko nakúpi 10 miliónov antigénových testov, ich cena zatiaľ nie je známa

Cena predmetných testov bude stanovená na základe rokovaní s výrobcom, pričom však maximálna cena za test bola určená spoločným obstarávaním Európskej komisie.

Slovenská republika zo spoločného obstarávania Európskej komisie nakúpi približne 10 miliónov kusov antigénových testov, ktoré by mali občanom vystačiť na šesť mesiacov.

Nákup v zatiaľ nešpecifikovanej finančnej hodnote na štvrtkovom rokovaní schválila Vláda SR.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR si z celkového objemu zarezervovalo viac ako jeden milión testov, ministerstvo školstva 4,8 milióna testov, Ministerstvo hospodárstva SR 1,8 milióna testov a samotný rezort zdravotníctva si nechá zhruba tri milióny testov.

Európska komisia vyhodnotila ako najúspešnejšieho kandidáta testy spoločnosti Siemens. Konkrétne ide o antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self – Test, ktorý spĺňa aj kritéria pre potreby samotestovania. Predmetné testy majú tiež veľmi vysokú senzitivitu a špecificitu. Podľa WHO je senzitivita na úrovni takmer 97 percent a špecifita na úrovni viac ako 99 percent.

Cena predmetných testov bude stanovená na základe rokovaní s výrobcom, pričom však maximálna cena za test bola určená spoločným obstarávaním Európskej komisie.

Nakúpené testy budú určené najmä na testovanie detí v školách, v nemocniciach, na mobilných odberových miestach, v podnikoch, ktoré prejavia záujem a v zariadeniach sociálnych služieb. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po zasadnutí vlády. „To budú testy, ktoré budú na základe vyžiadania tak, ako to prebiehalo doteraz,” uviedol.

Bude sa opäť vo fabrikách testovať na koronavírus? Ministerstvo zdravotníctva v predstihu nastavuje opatrenie

Či a akým spôsobom sa v súvislosti s výrazným nástupom tretej vlny pandémie koronavírusu vráti testovanie do slovenských fabrík je zatiaľ nejasné. Vláda totiž ešte v auguste zrušila manuál na testovanie zamestnancov v prevádzkach podnikov.


Ten predložilo Ministerstvo hospodárstva SR ako reakciu na zrušenie núdzového stavu a zmenu COVID automatu. Aktuálne pritom rezort pre agentúru SITA uviedol, že ak si to situácia vyžiada a príde k zmene COVID automatu, je v prípade potreby pripravený zareagovať.

Ministerstvo zdravotníctva SR podľa svojej hovorkyne Zuzany Eliášovej situáciu pozorne sleduje a v predstihu nastavuje opatrenie.


„Práve z toho dôvodu už pred časom požiadalo jednotlivé rezorty, aby predložili testovacie stratégie vo svojej pôsobnosti," doplnila.


Zároveň pritom zdôraznila, že vo firmách už dávnejšie práve z dôvodu preventívnej ochrany zdravia a života ľudí pracujúcich v kolektívoch prebieha aj očkovanie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie