• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Slovensko malo najrýchlejší ekonomický rast z regiónu V4, HDP vzrástol a ľudia znížili svoje výdavky

Slovensko malo najrýchlejší ekonomický rast z regiónu V4, HDP vzrástol a ľudia znížili svoje výdavky

Maďarsko je v recesii už tretí štvrťrok. Poľsko dosiahlo solídny medzikvartálny rast o 3,9 %, avšak medziročný výsledok bol iba stagnácia.

Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 0,9 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 0,9 % a medzikvartálne o 0,2 %. Rast slovenskej ekonomiky podporili predovšetkým prebytok v zahraničnom obchode a rastúci investičný dopyt. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Vysoká inflácia spôsobila podľa úradu výraznejší rozdiel medzi hodnotou HDP v bežných a stálych cenách. V bežných cenách sa v prvom štvrťroku vytvoril HDP v objeme 27,7 miliardy eur.

Spotrebitelia znížili výdavky

To predstavovalo v porovnaní s prvým štvrťrokom 2022 nárast o 3,2 miliardy eur. Po prepočte do stálych cien HDP dosiahol 21,4 mld. eur.

Spotrebitelia pre pretrvávajúcu vysokú infláciu a minuté úspory podľa očakávaní znížili svoje výdavky. Ako ďalej uviedli analytici Národnej banky Slovenska, postupne klesajúce tržby maloobchodníkov svedčia o tom, že Slováci si v minulom roku uspokojili väčšinu svojich potrieb aj nad rámec bežných výdavkov.


„Aktuálne už spotreba domácností pravdepodobne tlmila ekonomický rast,“ myslia si analytici centrálnej banky. Firmy po predzásobení sa koncom roka výrazne obmedzili dovozy v prvom štvrťroku, čo vyústilo do silného prebytku zahraničného obchodu a ekonomika tak nepoklesla.

Investície z európskych zdrojov

Ako pokračoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár. Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica. Vtedy analytici sporiteľne predpokladajú najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.


„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ doplnil Horňák.


Zároveň predpokladá, že pokles reálnych miezd a čerpanie úspor naráža na svoje limity, a preto by spotreba domácností mohla ostať naďalej pod tlakom. Rozbeh zahraničného dopytu analytici Slovenskej sporiteľne predpokladajú najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä v Nemecku.


„Hrozba recesie na Slovensku sa za súčasných okolností zdá ako uzavretá kapitola,“ dodal Horňák.

Energetická kríza a inflácia

Výhľad na najbližšie obdobie je pozitívny aj podľa analytika VÚB banky Michala Lehutu. Firmy a spotrebitelia v prieskumoch reportujú vyššiu dôveru v hospodárstvo ako na prelome rokov. Energetická kríza by sa už nemusela podľa neho opakovať.


„Spotreba domácností však pri vysokej inflácii už naráža na strop rekordne nízkej miery úspor, čo by sa malo negatívne prejaviť aj na celkovej spotrebe domácností. Ekonomiku budú naďalej brzdiť aj vyššie úrokové sadzby,“ uviedol Lehuta.


V medzinárodnom porovnaní si Slovensko počas prvého štvrťroka podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša neviedlo zle.

„Slovensko malo najrýchlejší rast z regiónu V4,“ poznamenal Gábriš. Česko sa v závere minulého roka ocitlo v technickej recesii a dostalo sa z nej až v úvode tohto roka.


Aj tak však pre porovnávaciu bázu skončilo s poklesom. Maďarsko je v recesii už tretí štvrťrok. Poľsko dosiahlo solídny medzikvartálny rast o 3,9 %, avšak medziročný výsledok bol iba stagnácia.


Rýchly odhad hrubého domáceho produktu úrad na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresní 6. júna.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie