• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Slovensko má podľa lekárskych odborárov najvyťaženejšie urgenty v Európe, kritizujú aj Nemocnicu Bory

Slovensko má podľa lekárskych odborárov najvyťaženejšie urgenty v Európe, kritizujú aj Nemocnicu Bory

Čo sa týka priemerných počtov vyšetrení na centrálnych príjmoch v Bratislave, na Kramároch a na Antolskej podľa LOZ vyšetria 3 000 pacientov za mesiac, zatiaľ čo v Ružinove si musia poradiť s 3 800 pacientmi.

Návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí problémy centrálnych príjmov, ale aj nemocničných oddelení len prehĺbi a zhorší nedostatok pediatrov.

Upozorňuje na to Lekárske odborové združenie (LOZ). Podľa odborárov sú slovenské centrálne príjmy najviac vyťažené urgenty v Európe.

Upozorňujú na to, že podľa Európskej komisie má Slovensko najvyšší podiel pacientov, ktorí uvádzajú, že primárnu starostlivosť na centrálnom príjme nedostali. LOZ preto vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby nastolilo jasné pravidlá regulácie na centrálnom príjme.

Poriadok v regulovaní zdravotníckeho biznisu

„Riešením tejto krízy je len poriadok v regulovaní zdravotníckeho biznisu a bezpečné podmienky pre personál a pacientov na urgentných príjmoch. To je stanovisko nemocničných lekárov, ktorí na týchto urgentoch pracujeme,” zdôraznil predseda LOZ Peter Visolajský.

V posledných týždňoch na Slovensku dominuje téma kolapsov urgentných príjmov v Bratislavskom kraji. Situácia je vážna aj v iných oblastiach Slovenska, o ktorých sa už hovorí menej.


„Ako lekári nemocníc, lekári, ktorí na týchto centrálnych príjmoch pracujeme, by sme chceli upriamiť pozornosť na skutočné príčiny týchto problémov,“ dodal.

Chaos v systéme nemocníc


Šéf LOZ konkrétne upozorňuje na chaos v regulovaní a systéme nemocníc, preťaženosť centrálnych príjmov a ignorovanie bezpečnostných predpisov. Podľa LOZ to vedie k tomu, že nemocničné oddelenia sa stávajú nebezpečné pre pacientov aj personál. Následkom je odchod zdravotníkov z týchto oddelení a ich nedostatok.

„Vyjadrenia politickej strany SaS vo vedení bratislavského kraja sú pre LOZ prekvapivé. Apel na okamžité naliatie peňazí do súkromnej nemocnice, ktorá mimochodom stále nespĺňa personálne a ani ďalšie kritériá stratifikácie nemocníc a už vôbec nie kritériá koncovej nemocnice, problém nevyrieši,“ povedal Visolajský, čím narážal na Nemocnicu Bory.

Bory ako ukážkový príklad bezkoncepčnosti

Práve tá je podľa LOZ ukážkovým príkladom bezkoncepčnosti a nemohúcnosti regulátorov a opakom princípu centralizácie výkonov. „Idú sa rušiť nemocničné oddelenia v regiónoch, kde vraj nie sú potrebné, ale už nie je problém povoliť vznik nadpočetnej nemocnice v Bratislave, kde majú byť práve tie centralizované nemocnice. Nemocnica Bory nemala byť otvorená takýmto nekoncepčným spôsobom a bez vyjasnenia jej úlohy v systéme a zábezpeky,“ tvrdí Visolajský.


Čo sa týka priemerných počtov vyšetrení na centrálnych príjmoch v Bratislave, na Kramároch a na Antolskej podľa LOZ vyšetria 3 000 pacientov za mesiac, zatiaľ čo v Ružinove si musia poradiť s 3 800 pacientmi.


„Nerozumieme návrhom ministerstva zdravotníctva a zástupcom súkromných ambulancií skrátiť ambulantnú pohotovostnú službu, pretože sa tým ešte viac zaťažia centrálne príjmy nemocníc, čo spôsobí ešte väčšiu chybovosť v práci preťaženého personálu, a v konečnom dôsledku už nebude mať nikto záujem pracovať na takto zaťažených pracoviskách,“ dodal predseda LOZ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 26. september 2023

horoskopy na dnes utorok 26 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 26. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Stále budete odpovedať na nejaké otázky, diskutovať a vyvracať nepríjemné názory. Poobzerajte sa okolo seba, niekto vás sleduje s obdivom.

Býk 21.4. - 21.5.

Venujte sa bežným povinnostiam a tešte sa z malých radostí, ako je výhodný nákup alebo stretnutia s priateľmi. Dávajte si pozor na zdravie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnešok vás privedie pred dilemu, či sa priznať ku klamstvu čestne, alebo radšej mlčky prehliadať vzniknuté klebety.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes vás budú potrebovať najmä vaši najmladší príbuzní. Bude to náročné, len s vypätím síl dokážete odpovedať na všetky ich otázky.Všetky Horoskopy pre Utorok 26. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie