• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slovensko je takmer na chvoste Európy v hodnotení verejnej dopravy, Bratislava je medzi metropolami piata najlepšia

Slovensko je takmer na chvoste Európy v hodnotení verejnej dopravy, Bratislava je medzi metropolami piata najlepšia

Slovensko, ktoré skončilo siedme od konca, spolu s Fínskom, Francúzskom a Talianskom, neponúka podľa analýzy v možnostiach dopravy žiadne progresívne riešenia.

Slovensko skončilo v rámci hodnotenia verejnej dopravy takmer na chvoste Európy. Bratislava je medzi metropolami piata najlepšia.

Vyplýva to z analýzy organizácie Greenpeace, ktorá zostavila rebríček dostupnosti a jednoduchosti verejnej dopravy v 30 európskych krajinách a ich hlavných mestách. Slovensko v ňom skončilo na 21. mieste.

Vlaky zadarmo

Organizácia analyzovala krajiny podľa štyroch kritérií – jednoduchosť systému predaja cestovných lístkov, plná cena dlhodobých cestovných lístkov, zľavy pre sociálne znevýhodnené skupiny a sadzba DPH.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala Miroslava Ábelová z Greenpeace Slovensko, niektoré krajiny zavádzajú výhodné tzv. klimatické lístky (Rakúsko, Nemecko, Maďarsko), iné zas zaviedli bezplatnú vnútroštátnu dopravu (Luxembursko, Malta).


„Slovensko, ktoré skončilo siedme od konca, spolu s Fínskom, Francúzskom a Talianskom, neponúka podľa analýzy v možnostiach dopravy žiadne progresívne riešenia. DPH je vysoká a jediné, čo uľahčuje dostupnosť verejnej dopravy, sú naše ‚vlaky zadarmo‘ pre deti, študentov a dôchodcov. Horšie dopadli len Rumunsko, Lotyšsko, Nórsko, Grécko, Chorvátsko a Bulharsko,“ uviedla Ábelová.

Klimatické lístky

Riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková tvrdí, že prístupnosť verejnej dopravy je jedným zo spôsobov, ako obmedzovať emisie, pokiaľ chceme účinne bojovať s klimatickou krízou. „Viaceré krajiny v Európe zavádzajú výhodné klimatické lístky.

Aj Slovensko by sa malo rozhýbať a urobiť kroky smerom k civilizovanejšej Európe. Pod pojmom „klimatické lístky“ rozumieme cenovo dostupné dlhodobé lístky na verejnú dopravu, ktoré sú platné vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy v danej krajine alebo regióne,“ vysvetlila Juríková.


Keďže sa tak verejná doprava stane cenovo výhodnou, podľa Juríkovej môžu ľudia prejsť od súkromných áut k ekologickejším formám mobility, čo by zároveň riešilo problém s klimatickou krízou.

Bratislava získala 91 bodov zo 100

Aj keď dokonalý klimatický lístok podľa analýzy v Európe zatiaľ neexistuje, inšpiráciu môžeme hľadať v Rakúsku, Nemecku, Luxembursku, Malte a Španielsku.

„Bratislava získala 91 bodov zo 100, čím sa umiestnila na piatom mieste. Je to druhý najlepší výsledok spomedzi miest bez bezplatnej verejnej dopravy. Bratislava ponúka druhý najlacnejší lístok z 30 analyzovaných miest (bez miest z bezplatnou dopravou),“ informovala Ábelová.


Dodala, že cestovné lístky na verejnú dopravu sú v Európskej únii (EÚ) zdaňované v priemere jedenásť percent DPH, čo je stále viac ako mnohé iné základné služby a potreby. Sedem krajín EÚ v súčasnosti zdaňuje verejnú dopravu rovnako ako šperky alebo luxusné hodinky – Rumunsko, Bulharsko, Estónsko, Írsko, Chorvátsko, Maďarsko, ale aj Slovensko so svojou 20-percentnou DPH.


Na prvých piatich priečkach sa v rebríčku umiestnili krajiny – Luxembursko, Malta, Rakúsko, Nemecko, Cyprus, a hlavné mestá – Tallinn (Estónsko), Luxemburg (Luxembursko), Valletta (Malta), Praha (Česká republika) a Bratislava.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie