• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Slovensko je skokanom roka vo výrobe alkoholického piva v Európskej únii

Slovensko je skokanom roka vo výrobe alkoholického piva v Európskej únii

Lídrom rebríčka je Nemecko

Slovensko zaznamenalo vlani v porovnaní s rokom 2019 najväčší nárast výroby alkoholického piva v celej EÚ. Medziročne sa jeho produkcia v SR, napriek pandémii koronavírusu, zvýšila až o 25 %. Dosiahla viac ako 203 miliónov litrov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Celková produkcia piva v EÚ

Podľa zverejnených údajov sa vlani v únii vyrobilo takmer 32 miliárd litrov alkoholického piva.

Okrem toho členské štáty vyrobili aj 1,4 miliardy litrov piva, ktoré obsahovalo menej ako 0,5 % alkoholu alebo neobsahovalo žiadny alkohol.


Celková produkcia piva v EÚ predstavovala približne 74 litrov na obyvateľa.

Lídrom rebríčka je Nemecko

V medziročnom porovnaní s rokom 2019 sa však výroba piva obsahujúceho alkohol v EÚ aj z dôvodu pandémie koronavírusu znížila o 8 %. Výroba nealkoholického piva zostala stabilná. Spomedzi členských štátov EÚ bolo vlani najväčším producentom alkoholického piva Nemecko so 7,5 miliardami litrov (24 % z celkovej produkcie EÚ).


Za ním nasledovalo Poľsko s 3,8 mld. vyrobených litrov (12 % z celkovej produkcie EÚ), Španielsko (3,3 mld. alebo 10 %), Holandsko (2,5 mld. alebo 8 %), Francúzsko (2,1 mld. alebo 7 %), Česko (1,8 mld. alebo 6 %) a Rumunsko (1,7 mld. alebo 5 %).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie