• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Slovensko dostane menej peňazí, ako predpokladalo. Dôvodom je pomoc Ukrajine zo strany bývalých vlád, uviedol Blanár (foto)

Slovensko dostane menej peňazí, ako predpokladalo. Dôvodom je pomoc Ukrajine zo strany bývalých vlád, uviedol Blanár (foto)

Povedal tak po pondelkovom zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Luxemburgu.

23.4.2024 (SITA.sk) - Slovensko dostane za vojenskú pomoc, ktorú poskytli bývalé vlády Ukrajine od roku 2022 zo zásob Ozbrojených síl SR, menej finančných prostriedkov, ako bolo pôvodne predpokladané. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) po pondelkovom zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Luxemburgu.

Pokles o viac ako osem percent

V rámci refundácie by sme mali dostať 215 miliónov eur, čo je o 8,5 percenta menej, ako bolo na začiatku avizované. Ôsma tranža z Európskeho mierového nástroja vo výške 500 miliónov eur, z ktorej majú byť peniaze vyplatené, je stále zablokovaná, o čom šéf slovenskej diplomacie v pondelok rokoval aj s Petrom Szijjártóm, ministrom zahraničných vecí Maďarska, ktoré tranžu zablokovalo.

„Tieto financie by nám významne pomohli pri obnove zásob našich ozbrojených síl, osobne som preto v tejto veci požiadal ministra Szijjárta, ak to bude možné, aby k celej záležitosti pristupovali maximálne ústretovo,“ uviedol Blanár.

Ďalšie dodávky zbraní

Témami zasadnutia Rady boli tiež pokračujúce konflikty na Ukrajine, Blízkom východe a v Sudáne. Slovenskú republiku zastupovali minister Blanár a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Prostredníctvom videokonferencie sa na úvod zasadnutia pridali šéfovia rezortov diplomacie a obrany Ukrajiny Dmytro Kuleba a Rustem Umerov, ktorí oboznámili partnerov s aktuálnou situáciou v ich krajine.

„Apelovali na ďalšie dodávky zbraní, predovšetkým protivzdušnej ochrany a ďalšej munície,“ povedal Blanár a dodal, že po 800 dňoch vojenskej operácie na území Ukrajiny sa však situácia významne nezmenila. Slovensko preto o to viac apeluje na zvýšenie úsilia v prospech hľadania mierových riešení, pričom z vládnej úrovne nebude dodávať zbrane.

Ukrajina prichádza o elektrickú energiu

Blanár zároveň informoval svojich kolegov o spoločnom rokovaní vlád Slovenska a Ukrajiny, ktoré sa konalo 11. apríla v Michalovciach. Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku Josep Borrell potvrdil, že na Ukrajine bolo zničených 70 percent výrobných kapacít elektrickej energie.

„O to viac je dôležitý jeden zo záverov rokovania slovenskej a ukrajinskej vlády, kde sme rozhodli o posilnení interkonektora medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou v elektrických sieťach, pretože v súčasnosti je nedostatočný na to, aby sme mohli Ukrajine dodávať potrebný objem elektrickej energie,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Európskych ministrov oboznámil s ďalšími vlajkovými projektami prijatými na zasadnutí vlád Slovenska a Ukrajiny, ktorými sú priame prepojenie medzi Košicami a Kyjevom širokorozchodnou železnicou, ako aj rozšírenie hraničného prechodu Vyšné Nemecké.

Nebezpečný iránsky útok

Blanár ocenil jednotu pri deklarovaní solidarity s Izraelom a odsúdení bezprecedentného priameho útoku zo strany Iránu. Iránsky útok predstavuje nielen porušenie územnej celistvosti Izraela, ale aj nebezpečnú regionálnu eskaláciu.

„Izrael mal právo na adekvátnu obranu, no zároveň sme skonštatovali, že táto situácia mohla a ešte stále môže významným spôsobom eskalovať celý tento konflikt, ktorý sa začal útokom Hamasu na Izrael. Všetci máme záujem, aby rokovania o prímerí a hľadaní mierového riešenia začali čím skôr, pretože humanitárna situácia, predovšetkým v oblasti mesta Rafah, je naozaj neudržateľná,“ zdôraznil.

Znepokojivá situácia v Sudáne

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ rokovali aj o znepokojivej humanitárnej situácii v Sudáne. Blanár podotkol, že druhý rok občianskej vojny sa zdá byť mimo hlavnej svetovej pozornosti, ale je potrebné sa mu venovať, pretože takmer 25 miliónov ľudí je v humanitárnej núdzi a 17 miliónov ľudí žije na hranici hladomoru. EÚ by podľa neho mala tlačiť na všetkých aktérov a organizácie, ktoré sú v tomto regióne Afriky aktívne, aby došlo k prímeriu.

„Inak to môže spôsobiť obrovský tlak na migráciu, ktorá by smerovala aj do Európy,“ uviedol Blanár a doplnil, že pred týmto konfliktom uteká až 11 miliónov ľudí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie