• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Slovensko dostalo od Európskej únie prvú časť peňazí, protikrízový balík pomôže viacerým projektom

Slovensko dostalo od Európskej únie prvú časť peňazí, protikrízový balík pomôže viacerým projektom

Peniaze z prvej tranže plánujú použiť najmä na podporu zdravotníctva, školstva, zamestnanosti a rozvoja regiónov.

10.8.2021 (Webnoviny.sk) - Slovensko dostalo od Európskej únie z protikrízového balíka REACT-EU prvú časť peňazí vo výške takmer 76 miliónov eur. Ako informoval vedúci tlačového oddelenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Andrej Ďuríček, celkovo by Slovensko malo získať 780 miliónov eur.

Ešte počas mája a júna Európska komisia pre SR navýšila rozpočty štyroch programov – Integrovaného regionálneho operačného programu, Operačného programu Ľudské zdroje, Operačného programu Efektívna verejná správa a Operačného programu potravinovej a základnej materiálnej pomoci.

Vyhlásili prvé výzvy na predkladanie projektov

Na základe toho boli vyhlásené aj prvé výzvy na predkladanie projektov v oblasti zvýšenia dostupnosti dištančného vzdelávania a na pokračovanie projektu miestnych občianskych poriadkových služieb. Vypísaná bola aj výzva na rozširovanie kapacít základných škôl v Bratislavskom kraji v objeme 40 miliónov a výzva na zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Banskobystrickom kraji v hodnote viac ako šesť miliónov eur.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) vyhlásila, že pomocou financií z nástroja REACT-EU môžu navýšiť jednotlivé operačné programy.

Zvýšiť plánujú dostupnosť dištančného vzdelávania

Peniaze zároveň plánujú použiť najmä na podporu zdravotníctva, školstva, zamestnanosti a rozvoja regiónov. Podotkla, že práve tieto oblasti boli pandémiou najviac zasiahnuté.

„Pandémiu sme, žiaľ, ešte neporazili. V prvej aj druhej vlne boli žiaci a študenti ukrátení o vyučovanie v školách a museli prejsť na dištančné vzdelávanie. Nebolo to jednoduché a nie všetci dokázali hladko prejsť na vyučovanie prostredníctvom internetu. Preto jednou z našich priorít, kam budeme z nástroja REACT-EU investovať, bude práve zvýšenie dostupnosti dištančného vzdelávania,“ konštatovala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie