• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Slovensko čaká pri ďalšom lockdowne rast nezamestnanosti, pracovníci gastra či cestovného ruchu by mali už teraz konať

Slovensko čaká pri ďalšom lockdowne rast nezamestnanosti, pracovníci gastra či cestovného ruchu by mali už teraz konať

Koronavírus podľa Graftonu zásadne ovplyvnil to, ako dnes pracujeme.

2.8.2021 (Webnoviny.sk) - Ak tretia vlna pandémie koronavírusu prinesie opätovný lockdown a prijatie výrazných protipandemických opatrení, personálna agentúra Grafton predpokladá na Slovensku na jeseň opätovný rast nezamestnanosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V prípade zhoršovania situácie budú najviac ohrozené sektory služieb, gastro priemyslu, hotelierstva a cestovného ruchu. Grafton preto odporúča zamestnanom z týchto oblastí, aby konali a pomohli tak predísť strate zamestnania.

Prechodné obdobie vykryť brigádou

„Mali by sa snažiť zvýšiť či rozšíriť si svoju kvalifikáciu, prípadne pracovať na kariérnom rozvoji v inej oblasti. Vhodné je poobzerať sa po práci v segmentoch, ktoré budú pandémiou zasiahnuté menej. Prípadne môžu vykryť prechodné obdobie brigádou alebo registráciou na Úrade práce,“ uviedla Division Manager personálnej agentúry Grafton Renáta Zalubel. Najmenej zasiahnuté boli pritom sektory informačných technológií a potravinárstva.

Koronavírus podľa Graftonu zásadne ovplyvnil to, ako dnes pracujeme. Veľa zamestnávateľov prešlo na prácu z domu a ich zamestnanci zostali pracovať na home office aj po uvoľnení protipandemických opatrení. Zmenilo sa aj vnímanie hodnoty benefitov zamestnancami.

Najdôležitejšia je bezpečnosť

„Dnes je pre nich najdôležitejšia bezpečnosť v práci, istota a dlhodobá udržateľnosť pracovného miesta, ako aj odolnosť zamestnávateľa voči externým faktorom či work-life balance,“ priblížila Zalubel.

Personálna agentúra Grafton Slovakia vznikla v roku 2004 a v súčasnosti pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group. Klientom a uchádzačom o prácu ponúka portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie