• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Slovensko bude mať na otváracom ceremoniáli olympiády v Tokiu dvoch vlajkonosičov

Slovensko bude mať na otváracom ceremoniáli olympiády v Tokiu dvoch vlajkonosičov

Muž aj žena so štátnou vlajkou počas slávnostného defilé krajín na OH je novinka, ktorá sa odteraz stane pravidlom.

21.7.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenskými vlajkonosičmi na piatkovom otváracom ceremoniáli Hier XXXII. olympiády v Tokiu budú strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a vodný slalomár Matej Beňuš.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zmenil zaužívanú prax jedného vlajkonosiča pre každú výpravu.

Pvýkrát v histórii

V rámci presadzovania rodovej rovnosti dal v Tokiu každému národnému olympijskému výboru premiérovo možnosť, aby so zástavou jeho krajiny na otváracom ceremoniále na čele výpravy išli spoločne muž a žena.

"V slovenskej výprave voľba padla na dvoch olympijských medailistov z celkového počtu šesť, ktorí budú súťažiť v Tokiu. Zuzana Rehák Štefečeková je strieborná medailistka v trape z OH 2008 v Pekingu aj z OH 2012 v Londýne, Matej Beňuš zase získal striebro v kategórii C1 na predošlých OH 2016 v Riu de Janeiro. Obaja sú zároveň viacnásobní majstri sveta aj Európy," informoval o tom oficiálny web Slovenského olympijského a športového výboru.

Beňuš účasť dlhšie zvažoval

Beňuš, ktorého kvalifikácia v kategórii C1 čaká už túto nedeľu, svoju účasť na otváracom ceremoniáli dlhšie zvažoval, ale napokon sa rozhodol prijať poctu niesť slovenskú zástavu. Rehák Štefečeková, ktorá začne súťažiť až o tri dni neskôr, ponuku Slovenského olympijského športového výboru a vedenia výpravy prijala bez váhania.

Na OH v Riu de Janeiro 2016 Rehák Štefečeková napriek istoty miestenky chýbala, pretože uprednostnila materské povinnosti. Do Tokia prišla už ako dvojnásobná mama a pod piatimi kruhmi sa predstaví znovu po deviatich rokoch.

Ďalší medailisti

Z ďalších štyroch stále aktívnych olympijských medailistov v našej tokijskej výprave je v japonskej metropole len ďalšia strelkyňa Danka Barteková (bronzová v skeete na OH 2012 v Londýne), ktorá niesla slovenskú zástavu na slávnostnom otvorení OH 2016 v Brazílii.

"Rýchlostní kanoisti Erik Vlček (v zbierke má dve strieborné medaily - z Pekingu 2008 a z Ria 2016, aj bronz z Atén 2004) a Denis Myšák (striebro z Ria 2016) sú síce už v Japonsku, ale pripravujú sa v kempe v meste Katori asi 100 km od Tokia. V Olympijskej dedine sa prestriedajú s vodnými slalomármi po ich odchode domov. Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria 2016 Matej Tóth príde do Japonska až neskôr, pretože jeho súťaž v Sappore (zhruba tisíc kilometrov severne od Tokia) je v programe hier až krátko pred ich záverom. V Tokiu sú v iných pozíciách prítomní ešte dvaja slovenskí olympijskí medailisti a dokonca zlatí vo vodnom slalome. Peter Škantár trénuje práve Mateja Beňuša a držiteľ piatich cenných kovov Michal Martikán na OH pôsobí ako poradca v rakúskej výprave," doplnil informácie zo slovenského tábora na OH v Tokiu web olympic.sk.

Viac k téme: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie