• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Slovensko a ďalšie štyri krajiny chcú vytvoriť nový koridor pre dovoz zemného plynu do Európy, Hirman podpísal memorandum

Slovensko a ďalšie štyri krajiny chcú vytvoriť nový koridor pre dovoz zemného plynu do Európy, Hirman podpísal memorandum

Minister hospodárstva SR Karel Hirman.

Poverený minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) podpísal v utorok v bulharskej Sofii memorandum o porozumení na podporu spolupráce medzi piatimi plynárenskými spoločnosťami z Bulharska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a Azerbajdžanu.

Podpisom memoranda zúčastnené krajiny vysielajú signál, že sú pripravené vytvoriť nový koridor pre dovoz zemného plynu do Európy, spolupracovať s partnermi v Azerbajdžane pri zdvojnásobení ich exportu plynu do Európskej únie a prispieť k celkovej diverzifikácii dodávok plynu v regióne.

Ministerstvo hospodárstva SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Diverzifikácia dodávok plynu

Memorandum sa okrem slovenskej spoločnosti Eustream týka bulharského Bulgartransgazu, rumunského Transgazu, maďarského FGSZ a azerbajdžanskej spoločnosti SOCAR.

Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že tak napĺňa ďalšie kroky na ceste k diverzifikácii dodávok plynu a k zabezpečeniu náhrady ruského plynu v slovenskom energetickom mixe najmä v súčasnej situácii po vypuknutí vojny na Ukrajine a s cieľom odstránenia extrémnej nestability cien energetických komodít.


Rezort hospodárstva zároveň podporuje partnerstvá za hranicami Európskej únie v snahe posilniť strategickú nezávislosť a energetickú bezpečnosť Slovenska.


Účastníkmi memoranda o porozumení sú okrem Ministerstva hospodárstva SR aj Ministerstvo energetiky Bulharskej republiky, Ministerstvo energetiky Rumunska, Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu Maďarska, Ministerstvo energetiky Azerbajdžanskej republiky.

Hirman verí v podporu od Únie

Minister Hirman rovnako víta iniciatívu prevádzkovateľov prepravných sietí v našom regióne pre využitie a modernizovanie existujúcej infraštruktúry s cieľom zabezpečiť dodatočné dodávky plynu z Azerbajdžanu.


„Chcel by som vyjadriť plnú podporu Ministerstva hospodárstva SR iniciatíve našich prevádzkovateľov prenosových sústav uskutočniť nový koridor z Azerbajdžanu do strednej a východnej Európy. Má potenciál významne prispieť k zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu v regióne, a tým aj v celej EÚ,“ uviedol Hirman.


„Verím, že Únia bude projekt hodnotiť pozitívne a podporí naše úsilie politicky aj finančne,“ dodal minister.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie