• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Slovenskí seniori nemajú najnižšie dôchodky v Európe, ale…

Slovenskí seniori nemajú najnižšie dôchodky v Európe, ale…

Slovensko podľa podpredsedníčky JDS nemá síce najnižšie dôchodky v Európe, avšak má najvyššie ceny.

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) vyzýva vedenie Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR a Sociálnu poisťovňu, aby v čo najkratšom možnom čase vyčíslili a prezentovali dopady pomoci požadovanej združením v prospech seniorov.

Ako informovala podpredsedníčka JDS Valéria Pokorná, organizácia presadzuje v čo najkratšom termíne mimoriadnu valorizáciu osem percent, vyplatenie tzv. 14. dôchodku pred Vianocami, rozmrazenie a valorizáciu minimálnych dôchodkov o osem percent.

Vyčíslenie dopadov je podľa JDS dôležité, aby v prípade predloženia návrhov týchto opatrení pre seniorov či už od politických strán alebo cez petíciu JDS vedeli poslanci Národnej rady SR kvalifikovane rozhodovať a nedostali na stôl „mačku vo vreci“.

„JDS priebežne a veľmi dôkladne analyzuje situáciu, pretože sa podľa nás dostala aj pri senioroch za pomyslenú červenú čiaru tak, ako pri zdravotníkoch, učiteľoch či rodinách. Už sme 20 minút nie päť minút po hodine dvanástej, aj napriek tomu požadujeme, aby boli rozhodovania prijímané kvalifikovane a odborne,“ uviedla Pokorná.

Mačka vo vreci

Dnes už podľa nej nikto nepochybuje, že seniori pomoc potrebujú a že tzv. 13. dôchodok pomohol iba symbolicky, ani nie na mesiac, skôr na dva týždne v roku.


„My však musíme žiť viac ako len tieto dva týždne v roku. Ak to ministerstvo práce myslí s pomocou úprimne a vážne, očakávame, že MPSVaR vyčísli, koľko by nami požadovaná pomoc stála štátny rozpočet financií do konca roka 2022. Je to pre nás dôležité, aby poslanci NR SR vedeli, o čom hlasujú,“ zdôraznila Pokorná.

V tomto prípade ide podľa podpredsedníčky JDS o pomoc pre 1,1 milióna seniorov, ktorí odpracovali a odvádzali tomuto štátu 30, 40, 50 rokov. „Niektorí musia pracovať dodnes, pretože by z dôchodku neprežili,“ povedala Pokorná.


Ak by ministerstvo a Sociálna poisťovňa nevyčíslili dopady týchto opatrení na štátny rozpočet, bola by to podľa nej pre poslancov NR SR mačka vo vreci a pre niektorých možný argument, prečo neschváliť takúto pomoc.

Tisíce seniorov pod hranicou chudoby

„Ministerstvo financií opakovane prezentuje, že domácnosti na daniach z dôvodu zdražovania zaplatia za celý rok 2022 navyše skoro 2,5 miliardy eur. Domácnosti seniorov sa na tejto spotrebe podieľajú minimálne 16,7 percenta, „ skonštatovala Pokorná. Cez vyššie ceny najmä potravín podľa nej takto prispeli a prispejú seniori v tomto viac ako 400 miliónmi eur do štátneho rozpočtu.


„Zatiaľ nám schválili iba predčasné vyplatenie 13. sociálnej dávky, ktorú sme mali dostať aj tak, nič navyše. Na začiatku roka bolo pod hranicou chudoby 330-tisíc seniorov, zdražovanie poslalo ďalšie desaťtisíce pod hranicu chudoby. V parite kúpnej sily sú slovenskí seniori na tom najhoršie zo všetkých krajín EÚ,„ skonštatoval Pokorná.

Slovensko podľa podpredsedníčky JDS nemá síce najnižšie dôchodky v Európe, avšak má najvyššie ceny. „Senior na Slovensku je na tom najhoršie v porovnaní výška dôchodku a výška cien zo všetkých seniorov v rámci krajín EÚ. Vláda sa teší, že najvyššie ceny plnia štátny rozpočet. Je fér vrátiť seniorom naspäť časť z vyšších cien,“ uviedla Pokorná.


Ako ďalej uviedla, nejde v tomto prípade o peniaze vlády, ale sú to peniaze ľudí, ktorí tento vyšší výber zaplatili navyše kvôli vyšším cenám. JDS podľa Pokornej zároveň začína rokovania s politickými stranami a žiada ich, aby požiadavky dôchodcov predložili na septembrovú schôdzu Národnej rady SR.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie