• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Slovenskí plynári čoraz viac spolupracujú s bioplynovými stanicami, chcú prispieť k dekarbonizácii dopravy

Slovenskí plynári čoraz viac spolupracujú s bioplynovými stanicami, chcú prispieť k dekarbonizácii dopravy

Bioplynová stanica v Ladzanoch

Slovenskí plynári zintenzívňujú spoluprácu s bioplynovými stanicami. Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) a Slovenská bioplynová asociácia (SBA) už podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci. Cieľom je podpora produkcie a využitia bioplynu, biometánu v doprave a v plynárenstve.

„Verím, že už onedlho začneme produkovať biometán aj na Slovensku a prispejeme tak k dekarbonizácii dopravy.

Plynné palivá na báze biometánu ako bioCNG a bioLNG majú dokonca zápornú uhlíkovú stopu a môžu byť adekvátnou alternatívou k elektromobilite. V prípade ťažkej nákladnej dopravy je to dokonca jediná efektívna alternatíva dekarbonizácie v súčasnosti,“ povedal na margo podpisu memoranda prezident SPNZ Tomáš Malatinský.

Na Slovensku aktívne pôsobí takmer sto bioplynových staníc. V najbližších rokoch sa im skončí podpora štátu formou výkupných cien. Ich prevádzka naráža aj v súčasnosti na mnohé legislatívne a byrokratické prekážky.

„V našej krajine vieme a chceme vyrábať zelený bioplyn ako aj biometán, či bioCNG a bioLNG. Verím, že spoločne s SPNZ budeme mať vyšší výtlak pri odstraňovaní bariér, ktoré komplikujú podnikanie bioplynových staníc na Slovensku,“ konštatovala predsedníčka SBA Patrícia Gašparcová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie