• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Slovenskí lekári riešia epidémiu alkoholových excesov. Ženy v hospitalizáciách dobiehajú mužov. Môže za to pandémia?

Slovenskí lekári riešia epidémiu alkoholových excesov. Ženy v hospitalizáciách dobiehajú mužov. Môže za to pandémia?

Pitie sa síce presunulo z barov a reštaurácií do domov, no rozhodne to neznamená, že sa pilo menej

Pandémia ochorenia COVID-19 spôsobila vo svete mnohé problémy. Medzi jeden z najvážnejších patrí určite aj zvýšená konzumácia alkoholu. Pitie sa síce presunulo z barov a reštaurácií do domov, no rozhodne to neznamená, že sa pilo menej.

Podľa štatistík Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a predbežných údajov o daňových príjmoch vlád sa predaj alkoholu v Nemecku, Spojenom kráľovstve či USA v roku 2020 zvýšil o tri až päť percent oproti roku 2019.

Vzrástol hlavne maloobchodný a predaj cez internet, napríklad v Spojených štátoch sa online predaj alkoholu zvýšil o 234 percent. Nárast konzumácie alkoholu sa pritom týkal najmä žien, rodičov malých detí či ľudí s vyššími príjmami.

Alkohol na Slovensku

Tento trend sa ukázal v Austrálii, Belgicku, Francúzsku, Veľkej Británii aj v USA. Podľa situácie, ktorú opísal primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Milan Kulkovský, sa problémy s alkoholom prehĺbili aj u nás.

„V počte závažných intoxikácii alkoholom vyžadujúcich hospitalizáciu sa ženy mužom vyrovnávajú. Prakticky neustále máme hospitalizovanú minimálne jednu ženu s cirhózou pečene. Rastie tiež počet žien s dlhodobým nadužívaním alkoholu,“ upozorňuje Kulkovský.


Konkrétne opisuje, ako v poslednej službe vyšetroval mladú pacientku, ktorá bola v priebehu jedného týždňa dvakrát privezená do nemocnice pre intoxikáciu alkoholom, pričom pri obidvoch výjazdoch mala cez štyri promile. Druhýkrát to bolo iba tri dni po prepustení.

Horšie ako predtým

Tento trend je podľa Kulkovského badať na celom Slovensku, píše na sociálnej sieti, kde mu v komentároch mnohí kolegovia dali za pravdu. Pandémia celú situáciu extrémne zhoršila.

„Počas pandémie pribudlo množstvo pacientov s alkoholovou cirhózou pečene, pričom u mnohých z nich ide o veľmi závažné až fatálne poškodenie,“ dopĺňa primár z Považskej Bystrice.


Nejde teda o ojedinelý príbeh. Kulkovský priznáva, že s podobnými prípadmi sa stretáva počas väčšiny služieb, kde musia s kolegami riešiť „epidémiu alkoholových excesov“. Z ich strany pritom často ide o morálne rozhodnutie.

Morálna dilema

Zákon ukladá poskytovateľom zdravotnej starostlivosti povinnosť oznamovať príslušnej zdravotnej poisťovni každé poskytnutie zdravotnej starostlivosti osobe v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo užitia alkoholu alebo inej návykovej látky.


Poisťovne majú následne právo na uplatnenie si nároku na úhradu nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť voči poistencovi, pričom môže ísť naozaj o vysoké sumy, a to od niekoľko desiatok až po stovky tisíc eur.


„Najmä ak vznikne v súvislosti s alkoholom ťažká ujma na zdraví či úraz,“ dodáva Kulkovský a priznáva, že v praxi lekári nie vždy takéto hlásenie pre poisťovňu napíšu. Niekedy to môže byť z neznalosti, niekedy zabudnú, no niekedy sa zľutujú.

Rôzne dôvody

Poisťovňa si v takom prípade môže voči lekárovi uplatniť zmluvnú pokutu, ktorá však nie je vysoká, za každý nenahlásený prípad 20 eur. Pokuta sa môže zdvojnásobiť v prípade opakovaného porušenia tejto povinnosti.


„Empatia k povolaniu lekára patrí. No mala by mať svoje hranice,“ uviedol na záver Kulkovský. Alkoholizmus je pritom na Slovensku stále problémom, na ktorý neexistuje efektívne riešenie. Čakacie doby do liečební sú dlhé.


Zároveň ľudia sami často liečenie odmietajú, pokyny lekárov nedodržiavajú. Niektorí takto hospitalizovaní pacienti zároveň nemusia byť alkoholikmi. Je tiež možné, že ich aktuálne časté požívanie alkoholu je spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 a samé sa vyrieši.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie