• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Slovenskí europoslanci sú z manévrov Ruska pri hraniciach s Ukrajinou znepokojení, považujú ich za provokáciu

Slovenskí europoslanci sú z manévrov Ruska pri hraniciach s Ukrajinou znepokojení, považujú ich za provokáciu

Západné krajiny na čele so Spojeným kráľovstvom hovoria o možnom vojnovom konflikte medzi Moskvou a Kyjevom.

28.11.2021 (Webnoviny.sk) - Ruská federácia v posledných dňoch pri hraniciach s Ukrajinou rozbehla mimoriadne veľké vojenské cvičenia, na ktorých sa zúčastňujú desaťtisíce vojakov a rôzne druhy vojenskej techniky.

Slovenskí europoslanci oslovení agentúrou SITA sú znepokojení, no aj tieto manévre ruského lídra Vladimira Putina považujú skôr za provokáciu.

Podkopávanie mieru a stability

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) tvrdí, že Rusko dlhodobo podkopáva medzinárodné dohody, právo a normy a zároveň stabilitu a mier v Európe.

Má na to používať rôzne nástroje, cez ktoré tlačí nielen na Ukrajinu, ale aj na ďalšie krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.

„So znepokojením sledujem koncentráciu 92-tisíc ruských vojakov a vojenskej techniky na hraniciach s Ukrajinou, ale aj netransparentné vojenské cvičenia organizované Kremľom pri západných hraniciach Ruska,“ uviedla Lexmann.

Dodala, že ďalšia forma destabilizácie Európskej únie a Európy sa deje aj z Bieloruska.

Možno ide o politické prežitie

Michal Šimečka (PS/RE) sa domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin sa snaží dostať pod tlak prezidenta Ukrajiny Volodimira Zelenského, ktorý sa odmieta vzdať regiónov na Donbase.

Nemyslí si však, že rozpútanie ďalšieho vojenského konfliktu či obsadenie ďalšieho územia Ukrajiny je skutočne v Ruskom záujme.

„Nezvyčajným pohybom vojsk sa už Putin viackrát pokúsil vylepšiť si vyjednávaciu pozíciu pri rokovaniach s inými veľmocami, naposledy tomu bolo v apríli,“ tvrdí.

Dodáva, že pre klesajúce preferencie Putina môže manévre robiť aj preto, aby si zabezpečil „politické prežitie“.

Napätie môže eskalovať

Podľa Roberta Hajšela (Smer-SD/S/D) sa od pripojenia Krymu k Rusku vzťahy Moskvy s Ukrajinou, Európskou úniou (EÚ) a NATO veľmi zhoršili.

EÚ dokonca zaviedlo voči Rusku sankcie, podľa Hajšela je preto pochopiteľné, že odpoveď Ruska na tieto kroky nebola empatická. Napriek tomu sa obáva eskalácie napätia.

„Najväčšie obavy mám z toho, že už ani nedochádza k rokovaniam na najvyššej úrovni medzi Bruselom a Moskvou. Napriek tomu dúfam, že nám zatiaľ nehrozí vojnový konflikt,“ povedal s tým, že obe strany musia urobiť všetko pre uvoľnenie napätia.

Rusko nie je dobrým partnerom

Podľa Eugena Jurzycu (SaS/ECR) si Putin zvyšovaním napätia na hraniciach s Ukrajinou svoj hlavný problém nevyrieši.

Jeho hlavným problémom je, že ruská ekonomika je založená na prírodných zdrojoch a nie na trhových princípoch.

Europoslanec Martin Hojsík (PS/RE) nepovažuje správanie sa Ruska v poslednom čase za nič nové či prekvapivé a konštatuje, že Putinove Rusko nie je dobrým partnerom pre Európu už veľa rokov.

„Kremeľ úmyselne destabilizuje politickú situáciu v Európe a snaží sa poškodzovať naše záujmy,“ zdôraznil.

Putin nedokáže riešiť problémy ľudí

Putin podľa Hojsíka nedokáže riešiť problémy ľudí v Rusku, ich zlú ekonomickú, sociálnu a zdravotnú situáciu. Namiesto toho ponúka nacionalizmus, mýty a presmerovanie pozornosti.

Putin a ním ovládaný štát tak len dokazuje, že je slabý a neschopný riešiť skutočné problémy dnešného Ruska.

Ivan Štefanec (KDH/EPP) konštatuje, že Rusko len pokračuje vo svojej politike provokácií. Putin podľa neho chce, okrem iného, prekryť zlú pandemickú situáciu a pokles svojej popularity.

„Podstatnú vinu na ochladení vzťahov nesie Moskva. Rozpútaním vojny na východe Ukrajiny, intervenciou v Sýrii a prenasledovaním oponentov,“ uzavrel.


Najčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie