• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Slovenské nemocnice sú ochromené, vedci podporujú prísnejšie opatrenia pre nezaočkovaných

Slovenské nemocnice sú ochromené, vedci podporujú prísnejšie opatrenia pre nezaočkovaných

Zmeny pandemických opatrení by podľa iniciatívy Veda pomáha - COVID-19 umožnili poskytovanie služieb v obmedzenom režime v celej krajine a pomohli by mnohým ekonomicky prežiť.

Slovenskí vedci a odborníci podporujú návrh konzília odborníkov na úpravu protipandemických opatrení. Informoval o tom v spoločnej verejnej výzve pre obyvateľov Slovenska matematik Richard Kollár v mene iniciatívy Veda pomáha – COVID-19.

Návrhy konzília podľa vedcov na jednej strane sprísňujú opatrenia pre tú skupinu, ktorá je počas tejto vlny najohrozenejšia a tvorí väčšinu hospitalizovaných a na strane druhej ich čiastočne uvoľňujú pre ostatných, a to primerane ich nižšiemu riziku.

Tieto zmeny opatrení by podľa iniciatívy umožnili poskytovanie služieb v obmedzenom režime v celej krajine a pomohli by mnohým ekonomicky prežiť.

Fungovanie nemocníc je ochromené

Už teraz je podľa vedcov ochromené bežné fungovanie nemocníc. „Počet lekárov a zdravotníkov sa oproti minulej vlne dokonca znížil, a zároveň sú oveľa viac vyčerpaní. Našou prioritou musí byť rozloženie náporu na naše nemocnice v čase a zníženie vrcholu tejto vlny,” píše sa vo výzve iniciatívy, ktorá zároveň pripomína, že vakcinácia je zatiaľ najúčinnejší spôsob ochrany voči vírusu SARS-CoV-2, a teda aj cesta späť do normálneho života.

„Dánsko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko a ďalšie štáty s vysokou zaočkovanosťou najmä najstarších vekových skupín už dnes znovu žijú normálny život. V Rusku, Bulharsku alebo Rumunsku, kde je zaočkovanosť výrazne nižšia, kolabujú nemocnice, zomierajú stovky ľudí denne a ekonomika, kultúra a celá spoločnosť trpia,” dodávajú slovenskí odborníci.


Za kľúčové považujú očkovanie treťou dávkou vakcíny, nakoľko podľa vedeckých štúdií hladina protilátok klesá rýchlejšie u starších a ochrana proti infekcii delta variantom je po tretej dávke vakcíny v priemere viac ako 90 percent.

Väčšina hospitalizovaných sú nezaočkovaní

Už aj dáta zo Slovenska podľa ich slov podávajú jasný dôkaz o účinnosti vakcín. Väčšina hospitalizovaných a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je nezaočkovaných, pričom menšina zaočkovaných pacientov má vyšší vek a dlhodobo horší zdravotný stav.

„Odporcovia vakcín argumentujú, že v krajinách s vysokou zaočkovanosťou je v nemocniciach aj veľa očkovaných. Je to pravda a je to logické. V týchto krajinách je totiž nezaočkovaných ľudí oveľa menej a veľa z nich je už imúnnych po prekonaní ochorenia. Naopak, medzi zaočkovanými sú aj takí jedinci, ktorí majú oslabenú alebo nedostatočnú imunitu, a práve tí sa stávajú pacientmi v nemocniciach,” vysvetľujú vedci.

Zdravotné dôvody pre nezaočkovanie sú zriedkavé

Pripomínajú tiež, že zdravotné dôvody pre nezaočkovanie sú extrémne zriedkavé. Aby sme teda spoločne Slovensko ochránili pred kolapsom zdravotníctva a ďalšou vlnou odvrátiteľných úmrtí, odborníci vyzývajú všetkých na dodržiavanie platných protiepidemických opatrení a tých, ktorí sa doteraz nezaočkovali, aby tak urýchlene spravili.

Zároveň prosia tých, ktorí sa už zaočkovali dávnejšie a príde im pozvánka, aby sa nechali preočkovať treťou dávkou vakcíny.


„Prispejme tak všetci spoločne k tomu, aby naša cesta von z pandémie bola čo najkratšia a nasledujme to, čo sa osvedčilo vo svete ako skutočné východisko,” dodali na záver.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie