• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Slovenské lyžiarske strediska zrátali po uplynulej sezóne škody, pandémia ich pripravila o milióny návštev aj eur

Slovenské lyžiarske strediska zrátali po uplynulej sezóne škody, pandémia ich pripravila o milióny návštev aj eur

Slovensko má zhruba sto lyžiarskych areálov, ktoré obsluhujú viac ako 450 lanoviek a vlekov.

28.5.2022 (Webnoviny.sk) - Lyžiarske strediská na Slovensku prišli počas uplynulej lyžiarskej sezóny o milión návštev lyžiarov a turistov. V rokoch pred pandémiou ochorenia COVID-19 pritom dokázali v týchto centrách obslúžiť takmer päť miliónov návštev.

Informoval o tom v tlačovej správe Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ záujmového združenia Lavex, ktoré zastupuje dve stovky prevádzkovateľov lanoviek a vlekov v slovenských horských strediskách.

Zahraniční návštevníci neprišli

Takýto výsledok poslednej sezóny podľa neho spôsobilo najmä to, že na zjazdovky neprišli návštevníci zo zahraničia, najmä z Čiech a na začiatku sezóny aj z Poľska či iných krajín.

Viacerí Slováci zase uprednostnili zahraničie. Súviselo to s obmedzeniam v ubytovaní a gastronómii v rámci pandemických opatrení.

Počas predchádzajúcich lyžiarskych sezón bolo na zjazdovkách zhruba 75 percent domácich lyžiarov a 25 percent zahraničných návštevníkov, najmä z Poľska a Čiech.

„V lyžiarskych strediskách túto zimu neboli ani Slováci, ktorí odišli lyžovať do Poľska, kde neboli nastavené také tvrdé pravidlá. Výsledkom slovenských obmedzení je, že táto zimná sezóna bola v Poľsku najlepšia v histórii. Dokonca aj v Čechách dosiahli až 97 percent tržieb z najlepších sezón. Na Slovensku sme s výpadkom skoro 20 percent úplne najhorší v regióne,“ skonštatoval Hlavatý.

Vláda by mala splniť sľub

Takáto z lá zimná sezóna však podľa neho ovplyvní situáciu v horských regiónoch aj do budúcnosti.


Chýbajúce návštevy vygenerovali stratu na tržbách priamo strediskám viac ako 10 miliónov eur a stratu naviazanému cestovnému ruchu takmer 70 miliónov eur.


Prevádzkovatelia lanoviek a vlekov sa zhodujú na tom, že Vláda SR by mala splniť sľub, ktorý dala podnikateľom v gastronómii, a znížiť DPH v tomto sektore na polovicu. Takto by o prácu nemuseli prísť desiatky tisíc ľudí v regiónoch.

„Pomôže tiež, ak obnovená Slovakia Travel prejde od všeobecnej kampane propagujúcej Slovensko a výrazne zintenzívni najmä produktové kampane v okolitých krajinách pred nasledujúcou zimou. Pokiaľ bude pri nich spolupracovať s oblastnými organizáciami cestovného ruchu, aj so zo Zväzom cestovného ruchu SR a jeho členmi, môže to výrazne naštartovať budúcu sezónu,“ naznačili prevádzkovatelia.

Ponuku chcú udržať

Hlavatý zároveň poukázal na to, že horské strediská aktívne pracujú na udržaní svojej ponuky.


„Svedčia o tom aj viaceré investície, ktoré budú realizovať už toto leto, ako je nová lanovka v Jasnej, ktorá sfinalizuje prepojenie Chopku, a začali aj investície do zasnežovania vo viacerých strediskách, aby vrtochy počasia čo najmenej ovplyvnili kvalitu lyžovania u nás,“ dodal.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie