• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Slovenské firmy zamestnali v pandemickom roku viac ľudí ako české, výrazne sa nezmenilo ani odmeňovanie

Slovenské firmy zamestnali v pandemickom roku viac ľudí ako české, výrazne sa nezmenilo ani odmeňovanie

Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Grafton.

8.4.2021 (Webnoviny.sk) - Rovnaký alebo vyšší počet zamestnancov v porovnaní s obdobím pred začiatkom koronakrízy má viac ako polovica spoločností v Slovenskej aj Českej republike.

Firiem, ktoré prijímali v minulom roku zamestnancov, je dokonca na Slovensku viac. Ich očakávania sú aj v tomto roku optimistické, nielen čo sa týka počtu zamestnancov, ale aj výšky odmien.

„Náš aktuálny prieskum jasne ukázal, že firmy sa snažia aj napriek koronakríze zamestnancov neprepúšťať. Navyše, rovnako ako nemenili výšku miezd, rozhodli sa zachovať aj výšku odmien," povedal Managing Director Grafton Recruitment Miroslav Garaj. Čiastočne im v tom podľa neho pomáhajú vládou prijaté kompenzácie, čiastočne vlastné rezervy a tiež obmedzenie ďalších vlastných nákladov.

Počty znižovali len 4 percentá firiem

Aj keď niektoré firmy na Slovensku museli v dôsledku pandémie prepúšťať, počet zamestnancov podľa výsledkov prieskumu nezmenilo až 37 % zamestnávateľov. Tretina spoločností bola nútená počas jarnej vlny pandémie znížiť počty zamestnancov, tretine z nich sa však už podarilo dostať naspäť na pôvodný počet.

Len 4 percentá spoločností počas jarných mesiacov minulého roka znižovali počet zamestnancov a koncom vlaňajška plánovali ešte výraznejšie znižovanie.

Až 23 % spoločností dokonca uvádza, že v súčasnosti je ich počet zamestnancov na vyššej úrovni, ako bol vo februári 2020.

Slovensko dokonca predbehlo Česko

V Českej republike 47 % spoločností nezmenilo počet zamestnancov, u 13 % sa počet zamestnancov zvýšil. Až 60 % zamestnávateľov tak zhodne na Slovensku aj v Čechách odpovedalo, že malo koncom minulého roka rovnaký alebo vyšší počet zamestnancov v porovnaní s obdobím pred začiatkom koronakrízy.

"No na Slovensku je oproti Českej republike o 9 percent viac firiem, ktoré navyšovali počet zamestnancov,“ uvádza spoločnosť Grafton v tlačovej správe.

Vplyv pandémie na odmeňovanie

Vplyvom pandémie sa výrazne nezmenilo ani odmeňovanie. Dve tretiny zamestnávateľov v prieskume uviedli, že vôbec nemenili ich výšku.

Osem percent zamestnávateľov odmeny znižovalo, ale v súčasnosti sú už na pôvodnej úrovni, 14 percent firiem odmeny znížilo a aj v súčasnosti sú na tejto zníženej hladine a 5 percent zamestnávateľov k zníženiu odmien pristúpilo až v letných mesiacoch. Ostatní odmeny dokonca zvyšovali.

Grafton Slovakia

Personálna agentúra Grafton Slovakia pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group.

Patrí medzi poskytovateľov outplacementových služieb a poradenstva, ako aj výberu zamestnancov pomocou assessment centier, špeciálnych testov a dodatočne ponúka poradenský servis v oblasti ľudských zdrojov. Grafton pôsobí v rámci CEE v 4 krajinách.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie