• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Slovenské elektrárne stále pracujú na diverzifikácii dodávok jadrového paliva, posilní sa tak energetická bezpečnosť

Slovenské elektrárne stále pracujú na diverzifikácii dodávok jadrového paliva, posilní sa tak energetická bezpečnosť

Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice.

Slovenské elektrárne stále pracujú na diverzifikácii dodávok jadrového paliva pre svoje atómky.

Slovenský dominantný výrobca elektriny rokoval o postupe pri implementácii paliva od spoločnosti Westinghouse pre prevádzkované reaktory VVER-440 a VVER-1000 so spoločnosťami Energoatom, Fortum, ČEZ, JE Kozloduy a MVM Paks.

„Diverzifikácia jadrového paliva je kľúčová pre posilnenie energetickej bezpečnosti a stabilnú prevádzku našich jadrových elektrární. Silná účasť na fóre o jadrových palivách v Bratislave je dôkazom záväzku zrealizovať tento cieľ v čo najkratšom čase,“ povedal predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Úspechy kľúčového programu

Spoločnosť Westinghouse, ako líder projektu APIS (Akcelerovaný program implementácie bezpečných dodávok paliva VVER), financovaného Európskou komisiou, prezentovala aktuálne informácie o vývoji a konštrukcii paliva novej generácie a zámere harmonizovať prístup k licencovaniu paliva VVER.

„Sme radi, že sa môžeme podeliť o úspechy tohto kľúčového programu, ktorý má zabezpečiť energetickú bezpečnosť a diverzifikáciu dodávok pre našich zákazníkov v regióne. V uplynulých rokoch sme dosiahli mnoho skvelých úspechov a stále nás čaká veľa práce,“ povedal prezident spoločnosti Westinghouse pre jadrové palivo Tarik Choho.

Dohodu podpísali vlani

Slovenské elektrárne uzavreli dohodu o dodávkach paliva so spoločnosťou Westinghouse vlani v auguste. Prvé dodávky paliva, ktoré sú predmetom kontraktu, sa predpokladajú v horizonte približne jedného roka od schválenia použitia paliva, v súlade s platnou legislatívou SR.

Palivo, ktoré dodá spoločnosť Westinghouse Electric Sweden AB, musí prejsť najskôr procesom licencovania, teda schválením jeho použitia v podmienkach reaktorov Slovenských elektrární, v rámci ktorého musí byť preukázané, že jeho používanie bude bezpečné.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie