• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Slovenské elektrárne s nárastom zisku a vyrobili najviac elektriny od roku 2017

Slovenské elektrárne s nárastom zisku a vyrobili najviac elektriny od roku 2017

Spoločnosť sa aj naďalej plne venuje udržateľnosti investičného plánu na nasledujúce roky 2022 až 2026 so zameraním sa na dokončenie blokov 3 a 4 jadrovej elektrárne Mochovce.

Slovenské elektrárne (SE) vykázali v minulom roku konsolidovaný hospodársky výsledok pred započítaním výsledku z finančných operácií, zdanenia, odpisov, amortizácie a zníženia hodnoty (EBITDA) vo výške 424 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 17 %.

Oživený trh s elektrinou

Ako uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, medziročnú zmenu priaznivo ovplyvňoval najmä vývoj cien elektriny ovplyvnený cenami podkladových komodít.


„Oživil sa oproti roku 2020 trh s elektrinou. Medziročné zmeny priaznivo ovplyvňovali aj naše aktívne obchodovanie, ako aj pretrvávajúce úsilie o optimalizáciu a efektívnosť nákladov,“ dodal Strýček. Čistý zisk slovenského dominantného výrobcu elektriny za minulý rok stúpol na 85 miliónov eur z úrovne 60 miliónov eur dosiahnutej v roku 2020.


Zisk vykázaný v roku 2021 sa navrhuje previesť na nerozdelený zisk minulých rokov a použiť v súlade so schváleným strategickým plánom spoločnosti.

Vyvážený energetický mix

Spoločnosť sa aj naďalej plne venuje udržateľnosti investičného plánu na nasledujúce roky 2022 až 2026 so zameraním sa na dokončenie blokov 3 a 4 jadrovej elektrárne Mochovce. Celkové investície v roku 2021 predstavovali 211 miliónov eur. Pre porovnanie, v roku 2020 to bolo 304 miliónov eur. Prevažná časť investícií smerovala do stavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach.

Slovenské elektrárne vlani vyrobili najviac elektriny od roku 2017, až 19 113 gigawatthodín. Jadrové bloky spoločne vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii. „Vďaka vyváženému energetickému mixu, s vysokým podielom výroby elektriny z jadrových a vodných elektrární, sme dodali do siete bezmála 94 % energie bez oxidu uhličitého,“ dodal Strýček.


Dodávka z vodných elektrární bola podľa neho medziročne nižšia, ale podľa plánu, pretože z pohľadu vodnatosti išlo o priemerných dvanásť mesiacov. „Prečerpávacie elektrárne ťažili z extrémnych cenových výkyvov a ich využitie oproti roku 2020 stúplo,“ doplnil Strýček.

Rast cien emisných povoleniek

Elektrárne Nováky, ktoré musia vykupovať domáce hnedé uhlie a elektrinu vyrábať a dodávať v rámci tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu. Pre COVID-19 sa trápili s dodávkami hnedého uhlia, výrobu vo Vojanoch podľa Strýčka ovplyvnil extrémny rast cien emisných povoleniek a pomalší prechod na tuhé druhotné palivo.

Hlavnou činnosťou spoločnosti Slovenské elektrárne je výroba a predaj elektrickej energie. Spoločnosť je najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku a jedným z najväčších v strednej Európe. Okrem toho vyrába a predáva teplo a poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných, dve jadrové, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 4 143,8 megawattov.

Spoločnosť mala ku koncu vlaňajška dvoch akcionárov. Majoritným akcionárom je spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastniaca podiel vo výške 66 %. V SPH vlastnila 50 % podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V. (dcérska spoločnosť skupiny Energetický a průmyslový holding ) a zvyšných 50 % patrilo spoločnosti Enel Produzione S.p.A (dcérska spoločnosť skupiny Enel). Minoritným akcionárom spoločnosti s podielom 34 % bola Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie