• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Slovenské čerpačky zrejme zdražejú benzíny a naftu

Slovenské čerpačky zrejme zdražejú benzíny a naftu

Počas ostatných dvoch týždňov sa ceny ropy Brent pohybujú v rozmedzí 66 až 68 amerických dolárov za barel.

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zdražovanie benzínov a nafty. Za zvyšovaním cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach treba hľadať nielen vyššie trhové ceny ropy, ale aj uvoľňovanie pandemických opatrení.

„Ceny ropy na svetovom trhu sa počas posledných týždňov zvyšovali alebo stagnovali. Preto očakávame, že ceny na pumpách sa v ďalšom týždni nezmenia alebo mierne vzrastú.

Okrem toho, postupne sa bude zvyšovať aj dopyt po benzíne, nakoľko sa uvoľňujú opatrenia a ľudia začínajú viac cestovať či už za prácou alebo za oddychom. To bude pravdepodobne tlačiť ceny benzínu nahor,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Tankovanie drahšie ako vlani

Ceny benzínu na našich pumpách pokračujú v stagnácii už štvrtý týždeň po sebe. V sedemnástom tohtoročnom týždni sa totiž ceny 95ky a motorovej nafty zvýšili len nepatrne o 0,1 %. Najpredávanejší 95-oktánový benzín stál v priemere 1,355 eura za liter a nafta 1,175 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu nepatrne klesli o 0,1 % na 1,549 eura za liter.

Napriek aktuálnej stagnácii cien na našich pumpách je zdražovanie pohonných látok od začiatku tohto roka citeľné a ceny benzínu sú už výrazne vyššie ako pred rokom. Benzín 95 prekročil úroveň spred roka až o 23 % a benzín 98 o 21 %. Medziročne drahšia je aj nafta, a to približne o 13 %. „Zdražovanie pohonných látok nadväzuje na ceny ropy na trhu, ktoré sú tlačené nahor predovšetkým očkovaním. Investori totiž očakávajú postupný návrat života do normálu a teda aj zvýšenie dopytu po rope,“ vysvetlila Glasová.

Pandémia v Indii a Brazílii brzdí oživenie

Počas ostatných dvoch týždňov sa ceny ropy Brent pohybujú v rozmedzí 66 až 68 amerických dolárov za barel. Ceny ropy sú podľa analytičky podporené hlavne optimizmom, že dopyt po rope bude rásť v USA aj v Európe, keď sa opätovne oživí ekonomika. „Optimizmus investorov je ale brzdený zhoršenou pandemickou situáciou v krajinách ako India a Brazília, ktoré sú dôležitými spotrebiteľmi ropy,“ konštatovala Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie