• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Slovenská správa ciest upozorňuje na vážnosť situácie v súvislosti s bobrími hrádzami pri Tatranskej Kotline

Slovenská správa ciest upozorňuje na vážnosť situácie v súvislosti s bobrími hrádzami pri Tatranskej Kotline

Bobor spôsobuje problémy aj v ďalších lokalitách na Spiši a pod Tatrami.

Slovenská správa ciest (SSC) upozorňuje, že ak kompetentní nebudú operatívne riešiť situáciu v súvislosti s bobrími hrádzami na toku v blízkosti cesty prvej triedy I/66 smerom na Tatranskú Kotlinu, zimné obdobie by ju mohlo ešte zhoršiť.

Môže dochádzať k záplavám ciest

Ako pre agentúru SITA uviedol Martin Guzi z komunikačného odboru SSC, namŕzanie môže viesť k zaplaveniu cesty, čo by predstavovalo ohrozenie bezpečnosti a plynulosti cestnej dopravy. Problém sa týka úseku za lokalitou nazývanou Šarpanec.

Pre hrádze, ktoré si tam postavil bobor, už zaplavuje okolie, priepust pod cestou býva opakovane upchatý a v súčasnosti je takmer nefunkčný.

Slovenská správa ciest žiada kompetentných o radikálne a rýchle rozhodnutie, ešte v júli zaslala podnet na okresné úrady v Poprade a Kežmarku. Kamenná konštrukcia priepustu bola totiž podľa Guziho poškodená pravdepodobne vplyvom stojacej vody a potrebná je jeho okamžitá oprav.

Bobor je chránený živočích

„ Až po odstránení príčiny vybreženia vodného toku a jeho presmerovaní do pôvodného koryta môže Slovenská správa ciest pristúpiť k prestavbe objektu priepustu. Toho času sme zadali objednávku pre zhotovenie projektovej dokumentácie,“ vysvetlil.


Odstrániť bobrie hrádze môže len správca povodia, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Podľa jeho hovorcu Mariána Bocáka ide o zložitú situáciu a počkať sa musí na rozhodnutie ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody SR.

Keďže hrádze sa podľa jeho slov nachádzajú v ochrannom pásme a bobor je zároveň chráneným živočíchom, SVP potrebuje výnimku.

Na uzavretí dohody sa pracuje

Správa Tatranského národného parku informovala, že Slovenský vodohospodársky podnik s ňou momentálne nemá uzavretú platnú dohodu k manažmentu bobra vodného, na jej uzavretí sa však podľa jej informácií pracuje.


Prípadom sa zaoberá aj Okresný úrad v Poprade, ktorý pripravuje ďalšie stretnutie dotknutých subjektov v snahe napomôcť vyriešiť závažnú situáciu.

Problémy aj v ďalších lokalitách

Bobor však spôsobuje problémy aj v ďalších lokalitách na Spiši a pod Tatrami. Podľa Slovenskej správy ciest ide o úsek cesty prvej triedy I/18 v okrese Levoča pri potoku Bičir pod Starým mlynom. Voda sa tam podľa nej vylieva až k cestnému telesu a podmáča ho.

V zimných mesiacoch sa voda namŕzaním dostáva až na vozovku. Ďalšia problematická hrádza je pred i za mostom na ceste I/66 pred Veľkou Lomnicou. To podľa SSC spôsobilo vzdutie hladiny toku.


Daný stav podľa nej neprospieva ani stabilite mosta, ktorý je v zlom stave. Opakovanie si bobor stavia hrádzu z oboch strán aj v bezprostrednej blízkosti mosta na ceste I/77 za Spišskou Belou.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie