• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Slovenská pošta hospodárila minulý rok so stratou viac než pätnásť miliónov eur

Slovenská pošta hospodárila minulý rok so stratou viac než pätnásť miliónov eur

K prehĺbeniu straty prispela aj stratovosť služieb vyplácania dôchodkov a dávok poskytovaných pre štát vo výške vyše 6 miliónov eur.

14.4.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta ukončila minulý rok so stratou 15,8 milióna eur. Na hospodárenie negatívne vplýval pokles záujmu o využívanie univerzálnych poštových služieb a služieb poštového platobného styku.

Príčinou vzniku straty bol nárast osobných nákladov z titulu rastu minimálnej mzdy aj negatívny vývoj situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Výnosy klesli o jedenásť miliónov

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, na hospodárskej situácii pošty v oblasti výnosov, ktoré medziročne klesli o takmer 11 miliónov eur na sumu 339,4 milióna eur, sa nepriaznivo podpísali protipandemické opatrenia vedúce k obmedzeniam pri medzinárodnej výmene tovarov.

Tie viedli k zníženiu počtu vstupujúcich zásielok, napríklad korešpondencie, o 21 percent a expresných balíkov a prime zásielok až o 32 percent. To spôsobilo pokles výnosov z medzinárodného poštového styku o 7 miliónov eur.

Pod negatívnymi hospodárskymi výsledkami Slovenskej pošty sa podpísalo aj zhoršovanie sa ekonomickej situácie podnikov a obyvateľstva, ktoré viedli k utlmeniu komunikácie a prechodu na jej elektronické formy.

Stalo sa tak najmä v oblasti univerzálnych poštových služieb a zmluvných listových zásielok vo vnútroštátnom styku, pri ktorých bol zaznamenaný pokles počtu podaja korešpondencie až o 16 percent a pokles výnosov o 3,4 milióna eur.

Náklady stúpli o sedem miliónov

Protipandemické opatrenia v prevádzkach pošty, dočasné uzatváranie pobočiek, úpravy otváracích hodín, pozastavenie poskytovania vybraných služieb viedli k prechodu najmä retailových zákazníkov na elektronické prevody peňazí.

To sa prejavilo v poklese výnosov z finančných služieb pošty, najmä z poštového platobného styku, pri ktorom bol zaznamenaný pokles počtu podaja až o 18 percent a pokles výnosov o 2 milióny eur.

V oblasti nákladov, ktoré medziročne stúpli o 7 miliónov eur na vyše 355,2 milióna eur, bolo hospodárenie pošty ovplyvnené rastom osobných nákladov v súvislosti s úpravou miezd zamestnancov, hlavne v dôsledku rastu minimálnej mzdy v roku 2020 z 520 eur na 580 eur s dopadom až takmer 11 miliónov eur.

Osobné náklady presahujú polovicu

Rast osobných nákladov, ktoré v roku 2020 predstavovali viac ako 56 percent celkových nákladov, bol mierne korigovaný úsporou mzdových nákladov z dôvodu zvýšeného počtu prípadov PN a OČR (pandemických PN).

Hospodárenie ovplyvnil aj rast nákladov súvisiacich s výkonom expresných a balíkových služieb, najmä prepravného o takmer 4 milióny eur.

Podobne negatívny vplyv mal na financie Slovenskej pošty aj rast finančných nákladov, predovšetkým bankových poplatkov viac ako o 0,8 milióna eur.

Na hospodárenie pošty mali vplyv aj vyššie náklady cca o 0,8 milióna eur, vyplývajúce z nutnosti zabezpečiť plnenie protipandemických opatrení v snahe chrániť vlastných zamestnancov a klientov Slovenskej pošty.

Viac k téme: hospodársky výsledok

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie