• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Slovenská energetika sa pripravuje na inovácie, pomôcť má aj nový regulačný sandbox ÚRSO

Slovenská energetika sa pripravuje na inovácie, pomôcť má aj nový regulačný sandbox ÚRSO

Slovenskí odberatelia energií sa môžu v najbližších rokoch tešiť na nové služby a produkty.

24.3.2021 (Webnoviny.sk) - Podporiť nástup týchto inovácií má aj novinka pripravovaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví – regulačný sandbox.

Regulačný sandbox ("pieskovisko") má vytvoriť priestor na otestovanie inovácií, ktoré dnes limituje pomerne striktná cenová regulácia. "V zahraničí, napríklad aj v Nemecku či Veľkej Británii, tamojší regulátori využívajú takéto sandboxy už dlhšie. Dá sa predpokladať, že firmy s inovatívnymi riešeniami v oblasti energetiky budú mať záujem o jeho využitie. Slovensko je totiž, čo sa týka zavádzania noviniek vychádzajúcich zo zimného balíčka, v sklze," povedal šéfredaktor portálu vEnergetike.sk Martin Dargaj.

Regulačný sandbox má umožniť firmám získať kompenzáciu časti nákladov na nové technologické riešenia, ale aj na zavádzanie tzv. inteligentnej energetiky. "Už dnes vieme, že v najbližších rokoch významne vzrastie počet domácností, ktoré si budú vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov. Zároveň nás čaká rozvoj elektromobility, ale napríklad aj umožnenie vzniku tzv. agregátorov, ktorí budú poskytovať služby koncovým odberateľom," dodáva M. Dargaj.

O tom, ako konkrétne plánuje ÚRSO cez sandbox prispieť k urýchleniu nástupu týchto noviniek, bude predseda úradu Andrej Juris diskutovať aj so štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR Karolom Galekom, ale aj s riaditeľom Sekcie regulácie SSD Vladimírom Juríkom a ďalšími predstaviteľmi energetického sektora.

Druhý panel konferencie sa bude venovať aktuálne pripomienkovanému návrhu Plánu obnovy a odolnosti, konkrétne alokáciám v rámci tohto podporného nástroja EK pre zelenú ekonomiku. Po schválení pôjde s 2,14 mld. eur o jeden z najväčších podporných balíkov pre obnoviteľné zdroje energií, energetickú efektívnosť, ale aj modernizáciu energetickej infraštruktúry.

Záštita ministerstva

Inovatívny prístup organizátorov k príprave a celkovému konceptu podujatia ocenil aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý podujatiu udelil záštitu.

Názov podujatia: Smart NRG Forum - 3. online energetická konferencia

Dátum konania: 25. 3. 2021

Čas konania: 09:00 - 11:40

Témy konferencie: 1. Inovácie v regulácii – čo prinesie regulačné „pieskovisko“ hráčom na trhu a spotrebiteľom?, 2. Plán obnovy – ako správne využiť 2,1 miliardy eur na zelenú

Podrobný program a jednoduchý návod na bezplatnú registráciu na konferenciu sú dostupné na stránke https://smartnrgforum.sk/.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie