• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Slovenská ekonomika bude v druhom štvrťroku stagnovať, odhaduje RRZ

Slovenská ekonomika bude v druhom štvrťroku stagnovať, odhaduje RRZ

Vzhľadom na uvoľňovanie opatrení by sa mal výhľad ekonomiky postupne zlepšovať, očakáva Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

30.4.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku tohto roka podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) klesne medzikvartálne o 1,4 %. V druhom štvrťroku rada odhaduje stagnáciu ekonomiky.

Ako ďalej uviedla rozpočtová rada na sociálnej sieti, vzhľadom na uvoľňovanie opatrení by sa mal výhľad ekonomiky postupne zlepšovať.

„K zlepšenému odhadu oproti minulému mesiacu prispeli lepšie februárové dáta o čistom exporte a medzimesačný rast tržieb v domácich odvetviach okrem stavebníctva a dopravy," uviedla RRZ.

Odhad je spojený s veľkou neistotou

Rozpočtová rada totiž pred mesiacom prognózovala na prvý kvartál tohto roka medzikvartálny pokles slovenskej ekonomiky o 3,2 % a na druhý štvrťrok jej mierny rast pod jedným percentom.

„Naďalej je však odhad spojený s veľkou neistotou a marcové čísla, ktoré zverejní Štatistický úrad SR nasledujúce týždne, môžu odhad výrazne zmeniť," upozorňuje RRZ. Štatistici zverejnia rýchly odhad hrubého domáceho produktu za prvý štvrťrok tohto roka 18. mája.

Oživenie zostáva veľmi krehké

Oživenie zostáva podľa rozpočtovej rady krehké i napriek prudkému nárastu optimizmu firiem a spotrebiteľov v apríli.

„Stabilizácia pandemickej situácie bude u nás i v zahraničí len postupná a možno očakávať v priebehu roka ďalšie výrazné výkyvy ekonomickej aktivity," dodáva RRZ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie