• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slovan posilnil Strelec. Vrátiť sa domov je veľmi príjemné, hovorí (video+foto)

Slovan posilnil Strelec. Vrátiť sa domov je veľmi príjemné, hovorí (video+foto)

Mladý útočník chce klubu pomôcť, dávať góly a teší sa aj na belasých fanúšikov.

9.8.2023 (SITA.sk) - Úradujúcemu slovenskému futbalovému šampiónovi sa podarilo dotiahnuť príchod 22-ročného útočníka Davida Strelca z talianskej Spezie Calcio. ŠK Slovan Bratislava už informoval o návrate svojho odchovanca na klubovom webe, ešte predtým na webe Európskej futbalovej únie (UEFA) figuroval v kádri družstva na stredajší prvý zápas 3. kvalifikačného kola Ligy majstrov 2023/2024 proti izraelskému tímu Maccabi Haifa.

Odchovanec Slovana

Som nesmierne rád, že David sa vracia späť do klubu, v ktorom vyrastal a kde vstúpil do veľkého futbalu. Verím, že jeho návrat bude prospešný ako pre nás, tak aj preňho. Na realizácii jeho príchodu sme dlhodobo pracovali, s jeho zástupcami sme boli v nepretržitom kontakte, pričom veci sa počas posledných desiatich dní dali do pohybu. Veľmi sa teším, že David bude opäť nosiť belasý dres. So Speziou sme sa dohodli na ročnom hosťovaní s opciou na trvalý prestup za fixných podmienok, ktoré sme si dohodli s klubom i hráčom. Ak všetko pôjde dobre, David sa po tejto sezóne stane na minimálne ďalšie tri roky hráčom Slovana. Je to náš odchovanec, stále je vo veľmi dobrom veku a som presvedčený, že bude prínosom pre mužstvo i klub,“ vyhlásil generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

Rodák z Nových Zámkov v Slovane vstúpil do seniorského futbalu, v roku 2021 odišiel do talianskej Spezie a v jari 2023 hosťoval v Reggine. Do Bratislavy sa tak Strelec vracia po dvoch rokoch.

Vrátiť sa domov je veľmi príjemné. Som pripravený a odhodlaný pomôcť tímu. Dva roky v Taliansku ma posunuli dopredu ako futbalistu i ako človeka, cítim sa rozumnejší a cítim, že som sa tam niečo naučil. Verím, že to ukážem na ihrisku. Chcem pomôcť Slovanu, dávať góly, mať dobré čísla a víťaziť. Teším sa aj na belasých fanúšikov,“ povedal David Strelec na webe Slovana.

Chýba mu herná prax

Slovan potvrdil záujem o príchod mladého zakončovateľa už pred víkendom, na utorkovej oficiálnej predzápasovej tlačovej konferencii kouč Vladimír Weiss avizoval, že Strelec bude k dispozícii už v stredu.

Čaká sa len na jeden podpis a jeden mail z talianskeho klubu. Kluby sú dohodnuté a aj s hráčom je všetko dohodnuté. Čaká sa na podpis majiteľa Spezie, ktorý žije v Amerike," povedal kormidelník Slovana a pokračoval: „Verím, že bude dobrou posilou pre náš klub. Poznáme ho, ale chýba mu herná prax. Verím, že do toho príde rýchlo a bude dávať góly."

Slovan Bratislava sa v Lige majstrov 2023/2024 prebojoval už do 3. kvalifikačného kola a má istotu, že sa predstaví v skupinovej časti niektorej z klubových pohárových súťaží na „starom kontinente". Ak prejdú „belasí" cez izraelského šampióna, budú mať istotu účasti v Európskej lige a šancu na skupinu LM.

Futbalový útočník David Strelec (vľavo) a generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml. pri odovzdávaní dresu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie